Prezydent: rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w razie suszy

Polska
Prezydent: rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w razie suszy
PAP/Przemysław Piątkowski

Resort rolnictwa dysponuje pieniędzmi na ewentualne wsparcie dla rolników; w razie suszy będą oni mogli liczyć na pomoc rządu - powiedział w czwartek w Łosicach prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też starania o systematyczne podnoszenie emerytur.

Podczas spotkania z mieszkańcami Łosic (woj. mazowieckie), odnosząc się do rolniczych tradycji regionu Duda poinformował, że przed czwartkową wizytą rozmawiał z szefem MRiRW Janem Krzysztofem Ardanowskim i ten prosił go by przekazać, że polski rząd walczy w UE o większe niż pierwotnie przewidywano pieniądze na wspólną politykę rolną i że "wygląda na to, że skończy się to sukcesem", a "w stosunku do pierwotnych propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską te pieniądze rzeczywiście będą większe".

- Ale prosił mnie o jeszcze jedno, powiedział mi: wiesz, ludzie widzą, jaka jest pogoda i obawiają się, że będzie, jak w zeszłym roku, że będzie susza. Powiedz im, że cały czas monitorujemy sytuację, że instytut w Puławach ją bardzo wnikliwie monitoruje i że ja mam środki, które zabezpieczają ewentualne wsparcie, żeby pracowali spokojnie i się nie martwili, że w razie czego pomoc będzie. Prosił mnie, żebym to bardzo mocno tutaj powiedział, że w razie czego rolnicy będą mogli liczyć na pomoc rządu - mówił prezydent.

 

"Będziemy się starali systematycznie podnosić emerytury"


Duda nawiązał także do elementów tzw. piątki PiS, w tym rozszerzenie programu 500 plus tak, by świadczenie przysługiwało już na pierwsze dziecko - nad którym prace toczą się w Sejmie - oraz do podpisanej przez siebie 2 dni wcześniej ustawy o jednorazowym wsparciu emerytów - tzw. świadczeniu "Emerytura plus".

Zwrócił uwagę, że koszt tego świadczenia dla emerytów wyniesie ok. 11 mld zł, co pokazuje - według niego - "jak bardzo trudną sprawą jest stałe znaczące podwyższenie emerytur". - Ale ja rozmawiałem z panem premierem, rozmawiałem z panią minister Elżbietą Rafalską i będziemy się starali te emerytury systematycznie podnosić - zadeklarował prezydent. Duda zaznaczył, że intencją władz jest podnoszenie emerytur w "systemie kwotowym", ponieważ "ta pomoc zwłaszcza jest potrzebna tym, którzy otrzymują najniższe świadczenia".

- Mam nadzieję, że to, co państwo dostaniecie już w przyszłym miesiącu pomoże załatwić przynajmniej część spraw życiowych, które gdzieś tam czekają na załatwienie, które gdzieś zalegają, że przyczyni się do poprawienia jakości życia, ale mam nadzieję, że będziemy także w stanie podnosić te emerytury w przyszłości i mam nadzieję, że być może w przyszłym roku, przy dobrej sytuacji budżetowej znów będzie możliwe jednorazowe świadczenie dla emerytów - dodał prezydent.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie