Mazurek: projekt rozszerzający "500 plus" chcemy przeprocedować na czwartkowym posiedzeniu Sejmu

Polska
Mazurek: projekt rozszerzający "500 plus" chcemy przeprocedować na czwartkowym posiedzeniu Sejmu
Polsat News

Projekt dot. rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko chcemy przeprocedować na czwartkowym posiedzeniu Sejmu - oświadczyła w środę wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS). -Zrobimy wszystko zgodnie z procedurami i prawem - dodała.

W czwartek Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy, który przewiduje rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko. To jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

 

"Zrobimy wszystko zgodnie z procedurami i prawem"

 

Według wstępnego harmonogramu obrad, pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci będzie pierwszym punktem posiedzenia Sejmu, który rozpoczyna się w czwartek o godz. 10. Po południu, o godz. 15.45 posłowie mają wysłuchać sprawozdania sejmowej komisji dot. rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus". Jeszcze tego dnia po godz. 18. najprawdopodobniej odbędzie się głosowanie nad nowymi przepisami.

 

- Chcemy, aby projekt "Rodzina 500 plus" był przepracowany na tym posiedzeniu Sejmu - oświadczyła na konferencji prasowej w Sejmie Mazurek. Zastrzegła jednocześnie, że będzie to możliwe, jeśli nie będzie żadnych przeszkód formalno-prawnych, np. nie przedłużą się prace komisji na nowymi przepisami.

 

- Zrobimy wszystko zgodnie z procedurami i prawem, żeby ten projekt przeprocedować - dodała wicemarszałek Sejmu.

 

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca

 

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko, to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

 

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

 

Po rozszerzeniu programu, 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

 

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje - co do zasady - od miesiąca, w którym złożono wniosek.

 

Projekt umożliwi także przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

 

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego Rządu, od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. - ok. 41 mld zł.

pgo/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie