Zawiadomienie do prokuratury ws. podmiotów oferujących obligacje GetBack
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) złożył zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmioty pośredniczące w oferowaniu obligacji GetBack oraz wpisał je na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował UKNF we wtorkowym komunikacie.
"Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób działających w imieniu 5 podmiotów. Podmioty te zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego" - napisano w komunikacie.
Podmioty objęte zawiadomieniem UKNF to: DKBR Daniel Lecko, spółka JHG, Magdalena Sałata Beauty&SPA, GET-Z Edyta Torkandam-Zdziebiorska, Michał Frys Smart Money Network, spółka Supreme, spółka Flinq Investment, firma Level Up Finance, Piotr Sałata i spółka Chmielewski Investments.
Jak podał UKNF, zawiadomienie zostało złożone w związku z uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa o obrocie instrumentami finansowymi, polegającego na prowadzeniu działalności maklerskiej bez zezwolenia przez podmioty pośredniczące w oferowaniu obligacji GetBack.
Mieli poszukiwać potencjalnych klientów
Urząd poinformował, że podstawą skierowania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa były ustalenia UKNF dokonane na podstawie na podstawie skarg klientów objętych zawiadomieniem, oraz dokumentacji łączącej pośredników z GetBack. Chodzi o podpisane umowy, wystawione faktury VAT, zestawień klientów obejmujących obligacje.
Jak poinformował UKNF, z treści umów zawartych przez GetBack z pośrednikami wynika, że ich zadaniem było poszukiwanie potencjalnych klientów, gotowych nabyć obligacje oferowane przez GetBack w ofercie prywatnej. Pośrednicy byli zobowiązani przekazać klientom rzetelną oraz pełną informację o oferowanych instrumentach finansowych a także posługiwać się formularzami zapisu przygotowanymi przez GetBack.
Do zadań pośredników należało również niezwłoczne przekazanie do GetBack SA dokumentów przyjętych od klienta. W umowach zawarte zostały zapisy, uzależniające wysokość wynagrodzenia pośrednika od kwoty brutto wpłaconej przez klienta obejmującego obligacje.
Zgodnie z art. 178 ustawy o obrocie, kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność m.in. w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5 mln zł.
Komentarze