Policyjne podsumowanie świątecznego weekendu. Bilans gorszy niż rok temu

Polska

- Na drogach od piątku do poniedziałku zginęło 38 osób - powiedział w Polsat News podkm. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji, prezentując podsumowanie świątecznego weekendu na drogach. Dodał, że przez całe święta odnotowano 281 wypadków drogowych, w których 308 osób zostało poważnie rannych. W tym roku zatrzymano 1450 kierujących pod wpływem alkoholu. To o 350 osób więcej niż w 2018 roku.

Policja podsumowała akcję "Wielkanoc". Ze statystyk wynika, że w tym roku bilans był gorszy niż w 2018. Na drogi przede wszystkich wyjechało więcej nietrzeźwych kierowców.

 

Jak podkreślił Kobryś, dobre warunki pogodowe mogły skłonić podróżnych do szybszej jazdy.

 

- Prędkość nie wybacza błędów, fizyki nie da się oszukać. Im większe prędkości, tym skutki tych zderzeń są takie jak widzimy w danych, 38 osób zginęło w 4 dni - zaznaczył.

 

Powroty

 

W wielkanocny poniedziałek doszło do 56 wypadków, 12 osób zginęło, a 57 zostało rannych. Tego dnia policjanci zatrzymali 283 nietrzeźwych kierowców.

 

- W poniedziałek sytuacja na drogach była trudna również ze względu na natężenie ruchu. O ile wyjazdy na święta Polacy rozłożyli na czwartek i piątek, to na powrót dużo osób zdecydowało się w poniedziałek - podkreślił Kobryś.

 

W Wielki Piątek w wypadkach zginęło 8 osób, w Wielką Sobotę - 12, a w Wielkanoc - 6 osób. Liczba poszkodowanych wyniosła odpowiednio: 93, 97 i 59 osób. Najwięcej wypadków miało miejsce w piątek - 92, a najmniej w niedzielę - 49.

 

347 nietrzeźwych kierowców zatrzymano w Wielką Sobotę. W Wielki Piątek pod wpływem alkoholu prowadziło co najmniej 269 osób, a w Wielkanoc - 248.

 

Tylko w ciągu czterech dni działań policjanci zatrzymali 494 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym. 

 

W poprzednie święta - od Wielkiego Piątku do wielkanocnego poniedziałku - na polskich drogach doszło do 238 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby, a 303 zostały ranne. Policja zatrzymała wówczas 1 151 nietrzeźwych kierowców.

 

5,5 tys. policjantów na drogach

 

W tym roku policyjna akcja "Wielkanoc" trwała od 19 kwietnia od godziny 6 do 22 kwietnia - do godziny 22.

 

Bezpieczeństwo na drogach zapewniało 5,5 tys. policjantów.

 

W czasie akcji były wykorzystywane m.in. oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz radarowe i laserowe mierniki prędkości.

las/ml/ Polsat News PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie