Nowa IRA przeprosiła za zabójstwo dziennikarki

Świat
Nowa IRA przeprosiła za zabójstwo dziennikarki
EPA/PSNI HANDOUT

Nowa Irlandzka Armia Republikańska (Nowa IRA) wzięła we wtorek odpowiedzialność za śmierć dziennikarki Lyry McKee, która zginęła od postrzału podczas zamieszek w Londonderry w Irlandii Płn. Bojówka przeprosiła za jej śmierć tłumacząc, że celem byli policjanci.

Organizacja paramilitarna skierowała "pełne i szczerze przeprosiny" wobec partnerki i bliskich 29-letniej dziennikarki, dodając, że "poinstruowała swoich ochotników, aby w przyszłości zachowali szczególną staranność w trakcie podejmowania walki z wrogiem".

 

Jak tłumaczono, kobieta została "w tragiczny sposób zabita stojąc za siłami wroga". W ten sposób określono brytyjską policję, która w ostatni czwartek pojawiła się na republikańskim osiedlu w celu przeszukania nieruchomości po ostrzeżeniach o możliwych zamachach terrorystycznych ze strony Nowej IRA.

 

Oświadczenie Nowej IRA zostało przekazane wychodzącej w Belfaście północnoirlandzkiej gazecie "The Irish News" przy użyciu ustalonego hasła, które uwiarygodniło pochodzenie komunikatu.

 

We wtorek rano północnoirlandzka policja poinformowała, że w toku śledztwa prowadzonego w sprawie śmierci McKee aresztowano 57-letnią kobietę. W sobotę w związku z tą sprawą zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy zostali jednak później zwolnieni z aresztu bez postawienia zarzutów.

 

W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii. Londonderry - nazywane przez katolików Derry - to jedno z miejsc najmocniej dotkniętych konfliktem.

 

Nowa IRA to organizacja, która powstała w 2012 roku w wyniku fuzji kilku grup sprzeciwiających się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej, opartemu na kończącym etniczno-religijny konflikt porozumieniu wielkopiątkowym z 1998 roku. Grupa była w ostatnich latach uznana za winną dwóch morderstw pracowników służby więziennej i szereg pomniejszych ataków, w tym przed sądem w Londonderry na początku obecnego roku.

 

Sytuacja w Irlandii Północnej jest niestabilna od początku roku. Przyczynia się do tego rosnąca niepewność dotyczącą przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie Republiką Irlandii.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie