Rzymkowski: liczymy, że Sejm uchwali ustawę antykorupcyjną

Polska
Rzymkowski: liczymy, że Sejm uchwali ustawę antykorupcyjną
Polsat News

Liczymy, że Sejm na posiedzeniu, które rozpocznie się 15 maja, uchwali naszą ustawę antykorupcyjną - powiedział wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Podkomisja ma się zająć projektem w najbliższą środę. Zakłada on zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji, m.in. poprzez zakaz zajmowania przez takie osoby funkcji publicznych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wpłynęło stanowisko Rady Ministrów wobec projektu Kukiz'15. W piśmie RM aprobuje projekt i rekomenduje go do dalszych prac legislacyjnych, ale zaleca też doprecyzowanie niektórych przepisów m.in. w sprawie zakazu pracy w instytucjach Skarbu Państwa czy zaleca dalszą analizę dotyczącą dostępności do danych - objętych proponowanym w projekcie ustawy rejestrem umów partii politycznych - pod kątem ochrony prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.

 

Rzymkowski, który jest przedstawicielem wnioskodawcy, powiedział, że przyjmuje uwagi, które "wyszły" z rządu. Określił je jako poprawki legislacyjne.

 

"Nikt w Polsce nie będzie bronił korupcji"

 

Podkreślił, że - w jego opinii - podczas kontynuacji posiedzenia Sejmu 25 kwietnia podkomisja przedstawi już sprawozdanie z prac. - Myślę, że 15 maja powinniśmy to przyjąć, bo potrzebna jest dwutygodniowa przerwa przy zmianie w kodeksach. Gdybyśmy teraz zakończyli pracę na etapie komisji, to 15 maja możemy już głosować w Sejmie nad całością - powiedział poseł Kukiz'15.

 

Rzymkowski liczy, że podobnie jak na debacie podczas pierwszego czytania projektu na sali plenarnej, również i tym razem posłowie największych klubów parlamentarnych poprą projekt Kukiz'15. Wyraził nadzieję, że jeżeli do głosowania dojdzie 15 maja, czyli chwilę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane są na 26 maja, to "nikt w Polsce nie będzie bronił korupcji".

 

Cztery postulaty projektu

 

Projekt Kukiz'15 składa się z czterech głównych postulatów. Pierwszy dotyczy osób skazanych za przestępstwa korupcyjne, które miałyby być obligatoryjnie pozbawione możliwości kandydowania we wszystkich wyborach, pracy w instytucjach państwowych - przede wszystkim w spółkach Skarbu Państwa i komunalnych.

 

Drugi - to jawność finansów partii politycznych, które na bieżąco w internecie miałyby ujawniać swoje dochody i wydatki.

 

Trzeci punkt, który znajduje się w projekcie, to wyeliminowanie praktyki tzw. "drzwi obrotowych" między Sejmem a spółkami Skarbu Państwa. W projekcie znalazł się zapis, aby parlamentarzyści nie mogli zasiadać - w trakcie kadencji oraz 12 miesięcy po wygaśnięciu mandatu - w takich spółkach. Czwarty punkt zakłada natomiast jawne i transparentne rejestry umów z zewnętrznymi kontrahentami we wszystkich instytucjach publicznych.

 

Projekt ustawy antykorupcyjnej jest wzorowany na włoskiej ustawie, która weszła w życie w grudniu ub.r. Jej autorem jest europejski koalicjant Kukiz'15 - Ruch Pięciu Gwiazd.

rob/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze