Agencja Moody's utrzymała rating Polski. Poziom A2 z perspektywą stabilną
Agencja Moody's utrzymała w piątek długoterminowy i krótkoterminowy ratingi Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną, zarówno w walucie krajowej jak i walutach zagranicznych. Decyzję uzasadniono odpornością gospodarki, jej wielkość i dobrą sytuację.
Moody's oceniła, że dług rządowy ma bezpieczny charakter, który nie powinien zostać osłabiony planowaną przez rząd ekspansją fiskalną. Agencja wskazała jednocześnie na "erozję" polskiej siły instytucjonalnej, przejawiającą się w słabnących ocenach praworządności oraz ostatnimi wydarzeniami w systemie sądowniczym.
Jednak - według agencji - stabilna perspektywa dla ratingów Polski odzwierciedla jej pogląd, że ryzyka dla charakteru zadłużenia są wyważone, a perspektywy dla wzrostu gospodarczego są mocne, i zrównoważą wyzwania związane osłabianiem siły instytucji.
Bardzo wysoka siła gospodarcza
Agencja oceniła, że gospodarcza siła Polski jest bardzo wysoka, duża gospodarka doświadcza nieprzerwanego i relatywnie stabilnego wzrost od niemal trzech dekad. Z powodu nieco mniejszej otwartości niż inne gospodarki regionu, Polska jest mniej narażona na efekty zmian zagranicznego popytu. Moody's szacuje, że w 2019 r. wzrost gospodarczy wyniesie 4.4 proc., a w 2020 r. 3.7 proc.
Agencja zauważa, że polski model gospodarczy stoi przed średnio- i długoterminowymi wyzwaniami, np. demograficznymi, z brakiem rąk do pracy włącznie, a w ostatnich latach do utrzymania wzrostu przyczynili się pracownicy zagraniczny, przede wszystkim z Ukrainy. Tym niemniej, w ocenie Moody's, problemy demograficzne wzmogą się w latach 2025-2040 z powodu ograniczania imigracji i starzenia się populacji i może to wpłynąć negatywnie na poziom wzrostu.
Moody's ocenia, że najważniejszymi czynnikami niskiego deficytu z ostatnich lat były wysoki wzrost oraz poprawa ściągalności podatków. Jednak w tym i przyszłym roku spodziewa się wzrostu deficytu w związku z przedwyborczym pakietem wydatków socjalnych. Szacunek deficytu sektora general government Polski na 2019 r. podniesiono do 1,8 proc. PKB z 1,7 proc. (projekcja z września 2018 r.), a na 2020 r. szacuje ten deficyt na 2,6 proc. PKB.
Komentarze