Wybory na Ukrainie. Ostrzeżenie przed zamachem na Poroszenkę

Świat
Wybory na Ukrainie. Ostrzeżenie przed zamachem na Poroszenkę
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ostrzeżenie przed zamachem ogłoszono podczas występu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w publicznej stacji telewizyjnej, dokąd przybył na przewidzianą ordynacją wyborczą debatę przed II turą wyborów prezydenckich, w której ubiega się o reelekcję.

- Poinformowano mnie właśnie, że w studiu znajduje się człowiek, który może dokonać aktu terrorystycznego - oświadczyła prowadząca program dziennikarka Myrosława Barczuk, mówiąc, że uczestnicy programu mogą opuścić pomieszczenie.

 

Poroszenko powiedział, że w nim pozostanie. Jego kontrkandydat w wyborach, showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski na debatę nie przyszedł.

 

- Poproszono mnie, bym poinformowała, że akt terrorystyczny, o którym mówiłam, związany był z telefonem na linię alarmową 102 i mógł to być atak na prezydenta - wyjaśniła następnie prowadząca.

 

"Telefon mógł być wykonany w Rosji"

 

- SBU odnotowała anonimowy telefon w rzekomym podłożeniu bomby w telewizji publicznej. Nie wykluczamy, że został wykonany z terytorium Rosji - oświadczyła rzeczniczka służby Ołena Hitlanska.

 

Jak dodała, podczas wcześniejszego spotkania Poroszenki z jego kontrkandydatem, aktorem komediowym Wołodymyrem Zełenskim na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, na linię alarmową nadchodziły telefony z Rosji z informacjami o ładunkach wybuchowych podłożonych w tym obiekcie.

 

Poroszenko przeprowadził w piątek debatę z Zełenskim na Stadionie Olimpijskim, jednak Centralna Komisja Wyborcza uznała, że nie może potraktować tego spotkania jako debaty w procesie wyborczym. CKW oświadczyła, że uważa spotkanie za akcję agitacyjną dwóch kandydatów.

 

Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się w niedzielę. W pierwszej turze Zełenskiego poparło 30,24 procent, a prezydenta 15,95 procent wyborców.

 

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze