Dwoje Polaków będzie nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum

Świat
Dwoje Polaków będzie nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum
pixabay.com/hulmdesign

Dwoje Polaków będzie nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek wieczorem. Watykan podał, że przy siódmej stacji krzyż będą nieść Jakub Śnieć i Róża Mika. Tegoroczne rozważania przygotowałana prośbę papieża Franciszka, 80-letnia włoska zakonnica Eugenia Bonetti.

Osoby te działają w duszpasterstwie młodzieży w Polsce.

 

Krzyż nieść będą też m.in. rodziny z Rzymu, siostry palotynki z Brazylii i Indii, ksiądz z Syrii, osoby niepełnosprawne z opiekunami.

 

Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej napisała na prośbę papieża włoska zakonnica Eugenia Bonetti. Tekst skoncentrowany jest na cierpieniach ofiar niewolnictwa i handlu ludźmi, kobiet i nieletnich zmuszanych do prostytucji, a także na sytuacji migrantów.

 

Koloseum "miejscem cierpienia teraźniejszości"

 

Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej przygotowała na prośbę papieża Franciszka 80-letnia włoska zakonnica Eugenia Bonetti, należąca do zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia.

 

- Mam wielkie marzenie, by ta Droga Krzyżowa w Koloseum, miejsce tak wielu cierpień w przeszłości, stało się miejscem, gdzie gromadzą się cierpienia teraźniejszości, cierpienia tylu kobiet, nieletnich bez twarzy, bez imienia, bez nadziei - powiedziała zakonnica dziennikarzom przed nabożeństwem.

 

Wyjaśniła również, że w swoim tekście zebrała wspomnienia i modlitwy kobiet - ofiar niewolnictwa, wśród nich prostytutek z Nigerii i innych krajów.

 

Siostra Bonetti dodała, że w 2000 roku papież Jan Paweł II ochrzcił córkę jednej z jej podopiecznych, która znalazła pomoc w prowadzonym przez nią ośrodku.

 

- Zgromadzeni w tym świętym miejscu, na którym wiele tysięcy ludzi poniosło w przeszłości męczeństwo za trwanie w wierności Chrystusowi, chcemy teraz przejść tę drogę krzyżową razem ze wszystkimi ubogimi, wykluczonymi ze społeczeństwa i nowymi ukrzyżowanymi dzisiejszej historii, ofiarami naszych zamknięć, władzy i prawa, ślepoty i egoizmu, ale przede wszystkim naszego serca znieczulonego obojętnością - podkreśliła zakonnica we wprowadzeniu do rozważań, które zostaną odczytane w piątkowy wieczór w Koloseum

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie