Ulepili dla Dawida Kubackiego gigantycznego bałwana. Teraz grozi im pół miliona złotych kary

Polska
Ulepili dla Dawida Kubackiego gigantycznego bałwana. Teraz grozi im pół miliona złotych kary
Facebook/Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach

Bałwan miał 7 metrów wysokości i 42 metry obwodu. Był podziękowaniem Szaflar (woj. małopolskie) dla Dawida Kubackiego za "dotychczasowe osiągnięcia w skokach narciarskich i emocje jakich dostarcza kibicom". Jednak w trakcie zwożenia śniegu, miało dojść do uszkodzenia fundamentów dawnego dworu Uznańskich. Postępowanie w tej sprawie wszczęła wojewódzka konserwator zabytków - ustaliło Radio ZET.

Bałwan powstał pod koniec stycznia na placu obok Urzędu Gminy Szaflary. "Jest to podziękowanie dla mieszkańca Szaflar Dawida Kubackiego za dotychczasowe osiągnięcia w skokach narciarskich i emocje jakich dostarcza swoim wiernym kibicom" - informowało Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach, inicjator "prezentu" dla Kubackiego. W jego powstaniu brali udział m.in. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaflarach.

 

Śnieżna figura została jednak pod koniec lutego usunięta na polecenie konserwatora zabytków. Jak dowiedziało się Radio ZET, wojewódzka konserwator wszczęła postępowanie w sprawie zniszczenia obiektów wpisanych do rejestru zabytków.  

 

 

W trakcie zwożenia ton śniegu i lepienia gigantycznego bałwana miało dojść do uszkodzenia fundamentów dawnego dworu Uznańskich, które zostały pokruszone. Obecnie trwa szacowanie strat.

 

Gmina Szaflary ma zostać ukarana za prowadzenie prac na terenie wpisanym do rejestru zabytków bez wymaganej zgody konserwatora i uszkodzenie reliktów. Grozi za to kara od 500 do 500 tys. złotych.

zdr/luq/ Radio ZET, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie