Pocztowcy chcą 500 plus. "Za lata poświęcenia, jakie oddają przedsiębiorstwu"

Polska
Pocztowcy chcą 500 plus. "Za lata poświęcenia, jakie oddają przedsiębiorstwu"
poczta-polska.pl

Pracownicy Poczty Polskiej chcą zarabiać więcej. Do Sejmu skierowali petycję w sprawie stworzenia programu "Pocztowiec +". Proponują, aby listonosze i inne osoby zatrudnione w spółce otrzymywały co najmniej 500 zł dopłaty do miesięcznego wynagrodzenia. Podwyżki miałyby jednak ominąć członków rady nadzorczej i zarządu oraz szefów, których zarobki przekraczają 5 tys. zł.

Pod petycją Związku Zawodowego Kierowców i Pracowników Poczty Polskiej podpisała się Maria Matysek. Jak stwierdziła, wszyscy pocztowcy, z którymi rozmawiała w różnych miastach, mówią jednym głosem: są sfrustrowani i bezsilni.

 

"Za swoje zaangażowanie w wykonywanie pracy otrzymują lekceważenie. Za lata poświęcenia, jakie oddają przedsiębiorstwu, chcą godnego wynagrodzenia. Wszyscy dostają podwyżki, są wprowadzane rożne programy z '+' i tylko pocztowcy zarabiają ciągle tak samo mało" - głosi petycja.

Propozycja zakłada jednak, że dodatkowe pieniądze nie trafią do członków rady nadzorczej i zarządu, a także osób sprawujących w Poczcie Polskiej funkcje kierownicze, których zarobki przekraczają 5 tys. zł.


Przesyłka od więźnia


W dokumencie jest też mowa o brakach kadrowych, z którymi boryka się państwowy operator pocztowy. "O wysokości zarobków i jakości pracy świadczy ciągły brak pracowników, ciągłe ogłoszenia o ich poszukiwaniu i to na newralgiczne miejsca pracy, jak np. listonosze" - wyjaśnili autorzy. 


Ich zdaniem, zarząd Poczty Polskiej przyjmuje do pracy "kogo popadnie", nawet osadzonych w zakładach karnych.

 

"A przecież poczta to nie są tylko kartki świąteczne i z wakacji. To są przesyłki, które decydują o ważnych sprawach życiowych obywateli oraz zapewniające sprawne działanie organów władzy publicznej" - podkreślili. 


Wniosek w sprawie pocztowego 500+ trafił do sejmowej komisji ds. petycji.


Zarobki listonoszy


Według portalu wynagrodzenia.pl, mediana (wartość przeciętna) zarobków listonoszy wynosi 2470 zł brutto. Co czwarty zatrudniony doręczyciel otrzymuje pensję poniżej 2310 zł brutto, czyli około 1900 zł na rękę.


Od 10 lat Poczta Polska jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Pełni funkcję tzw. "operatora wyznaczonego", co oznacza, że musi świadczyć powszechne usługi pocztowe. Zawierają się w tym działania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.

wka/ bezprawnik.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie