Tusk przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do PE

Świat

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem istnieje tylko "teoretyczna" możliwość ich odwołania.

We wtorek Tusk wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na temat brexitu. W ubiegłym tygodniu unijny szczyt zgodził się na przesunięcie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na koniec października.

 

Tuż po debacie Tusk rozmawiał z polskimi dziennikarzami. - Istnieje tylko teoretyczna możliwość odwołania wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii i chyba nie warto już się tą teoretyczną sytuacją zajmować. Wybory się odbędą. Przewidziana przepisami liczba brytyjskich europarlamentarzystów na pewno pojawi się tutaj w lipcu. Natomiast nie mam oczywiście pojęcia, jaka będzie polityczna struktura tej grupy - powiedział, dodając, że do tej ostatniej kwestii nie przywiązuje jednak szczególnej wagi.

 

"Trudno o optymizm"

 

Jak dodał, dla niego było ważne, aby głośno i wyraźnie powiedzieć, że póki Wielka Brytania jest w UE, ma wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego. - Dlatego ma prawo i obowiązek uczestniczyć w tych wyborach - wskazał.

 

Zaznaczył, że choć w UE dostrzegalna jest ulga z powodu tego, że nie trzeba będzie zajmować się na każdym szczycie UE brexitem po decyzji o jego przełożeniu, to jednak w Londynie wszyscy politycy powinni ciężko pracować, "aby w ciągu sześciu miesięcy przygotować sensowne porozumienie, które pozwoli na łagodne wyjście Wielkiej Brytanii albo przemyślenie całej strategii, co jest moim skrytym marzeniem". - Ciągle jednak trudno o optymizm. Mówię o sytuacji, w której nie byłoby brexitu - wskazał.

 

27 krajów UE i Wielka Brytania zgodziły się w ubiegłym tygodniu na unijnym szczycie w Brukseli na przedłużenie brexitu do 31 października br. Odroczenie ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą.

 

Przywódcy ustalili też, że w czerwcu odbędzie się przegląd postępu w pracach nad brexitem. Jeśli porozumienie rozwodowe zostanie ratyfikowane przez obie strony, to wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE nastąpi pierwszego dnia następnego miesiąca.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie