Polak w zespole dziennikarzy, który otrzymał Nagrodę Pulitzera

Kultura
Polak w zespole dziennikarzy, który otrzymał Nagrodę Pulitzera
PAP/EPA/LYNN BO BO

W kategorii "International Reporting" nagrodę Pulitzera dostali m.in. dziennikarze Reutera z biura w Mjanmie (dawna Birma - red.) za ujawnienie masakry muzułmanów Rohingja. Od 2015 r. szefem tego biura jest Polak Antoni Słodkowski. Dziennikarze, którzy zajmowali się sprawą, Wa Lone i Kyaw Soe Oo, zostali skazani na siedem lat więzienia za nielegalne posiadanie dokumentów państwowych.

Dziennikarze agencji Reutera badali sprawę masakry Rohingjów w stanie Arakan (Rakhine), na zachodzie Mjanmy, dokonanej przez wojsko, siły bezpieczeństwa oraz ludność cywilną. We wrześniu ubiegłego roku sąd w Rangunie skazał ich na kary siedmiu lat pozbawienia wolności, uznając, że nielegalne weszli w posiadanie dokumentów państwowych. Skazani nie przyznają się do winy.


Obaj zostali aresztowani w grudniu 2017 roku pod zarzutem posiadania tajnych dokumentów i oskarżeni o złamanie przepisów o tajemnicy państwowej.


W wyniku prowadzonej przez birmańskie wojsko operacji wymierzonej w muzułmanów Rohingja do sierpnia 2017 roku z kraju uciekło ok. 700 tys. przedstawicieli tej mniejszości, głównie do sąsiedniego Bangladeszu. W raporcie ONZ uznano, że birmańska armia dokonała masowych zbrodni z "zamiarem ludobójstwa", a naczelnego dowódcę i pięciu generałów należy osądzić za zorganizowanie najcięższych przestępstw. Władze w Rangunie odpierają te zarzuty.

 

Zobacz nagrodzone reportaże.

 

 

 

Nagrody za materiały o Trumpie


W tej samej kategorii nagrodzono także dziennikarzy Associated Press za dokumentowanie okrucieństw jemeńskiej wojny domowej.


Dwa wielkie amerykańskie dzienniki - "The Wall Street Journal" i "The New York Times" - otrzymały nagrody Pulitzera za materiały poświęcone prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.


W przypadku "WSJ" uhonorowano artykuły o płaceniu przez prawnika Trumpa za milczenie kobietom, które twierdziły, że miały romanse z obecnym prezydentem. "NYT" otrzymał nagrodę za materiały dotyczące kwestii podatkowych rodziny Trumpów.


Prestiżowe nagrody Pulitzera przyznawane są w USA od 1917 roku za wybitne osiągnięcia m.in. w dziennikarstwie, literaturze, teatrze i muzyce.

 

Zobacz również: dziennikarze nagrodzeni za ujawnienie skandalu z udziałem Weinsteina. Polka za sztukę teatralną

 

prz/dro/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie