Osiem kolejnych osób z zarzutami w śledztwie przeciwko "Masie"

Polska
Osiem kolejnych osób z zarzutami w śledztwie przeciwko "Masie"
Polsat News

Osiem kolejnych osób zostało zatrzymanych w sprawie przeciwko Jarosławowi Ł. ps. "Masa" - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. Podejrzani usłyszeli m.in. zarzuty korupcyjne i dotyczące płatnej protekcji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. "Masa" oraz 15 innych osób usłyszało zarzuty. Jarosław Ł. został zatrzymany w maju ubiegłego roku. Wśród podejrzanych byli wówczas Zbigniew G., naczelnik wydziału wywiadu kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz przedsiębiorca z Łodzi Wojciech Z.

O kolejnych zatrzymaniach poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej. Realizacja odbyła się w połowie ubiegłego tygodnia.

"Po przeprowadzeniu czynności na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i podlaskiego zatrzymano osiem osób, w tym Wojciecha Z. Oraz Zbigniewa G." - podała prokuratura.

 

Korupcja, oszustwa kredytowe, wyłudzanie odszkodowań


"Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. popełnienia czynów o charakterze korupcyjnym, oszustw kredytowych, płatnej protekcji, wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innych" - poinformowała PK. Przedmiotem przestępstw korupcyjnych miały być głównie alkohol, środki anaboliczne, leki, zegarki, pióra i produkty grzewcze.

Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Zbigniewa G., Wojciecha Z. oraz Krzysztofa K. Sąd Rejonowy Lublin - Zachód podzielił argumentację prokuratury. Wobec pozostałych podejrzanych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, dozory policyjne i zakaz opuszczania kraju.

Zatrzymany w maju ubiegłego roku Zbigniew G. usłyszał zarzuty dotyczące ujawniania "Masie" informacji służbowych i przyjmowania łapówek. Były policjant przebywał już wcześniej w areszcie, który opuścił po wpłaceniu 10 tys. zł kaucji.

"W toku postępowania dowodowego uzyskano nowe dowody, dotyczące kolejnych przestępstw dokonanych przez Zbigniewa G. Podejrzanemu przedstawionych jest obecnie dziewięć zarzutów. Są to czyny polegające m. in. na przyjmowaniu korzyści majątkowych i obietnicy udzielenia korzyści majątkowych o wartości kilkuset tysięcy złotych" - wyjaśniła prokuratura.

 

"Masa" z 16 zarzutami


Z kolei - jak podała PK - Wojciech Z., podejrzany wcześniej m.in. o wręczenie łapówki urzędnikowi II Urzędu Celnego w Łodzi, był zatrzymany także w maju ubiegłego roku. Został wówczas objęty policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tys. zł. Teraz Z. usłyszał w lubelskim wydziale PK cztery zarzuty związane z płatną protekcją i doprowadzeniem innych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Na Jarosławie Ł. ps. "Masa" ciąży w tej sprawie szesnaście zarzutów.

"Jest on podejrzany o oszustwa kredytowe na szkodę banków, udzielanie korzyści majątkowych Naczelnikowi Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innych osób, składanie fałszywych zeznań, płatną protekcję, udaremnienie zaspokojenia swoich wierzycieli, przywłaszczenie pieniędzy, paserstwo towarów pochodzących z kradzieży, wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych z tytułu sfingowanych kolizji drogowych, zawiadomienia o przestępstwach nie popełnionych" - wymieniła Prokuratura Krajowa.

Jarosław Ł. jest od maja ubiegłego roku tymczasowo aresztowanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa nie dotyczy żadnego z postępowań, w których "Masa" świadkiem koronnym. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie