Drugi dzień egzaminu ósmoklasistów i dziewiąty strajku nauczycieli

Polska

We wtorek o godzinie 11.30 zakończył się egzamin dla ósmoklasistów z matematyki. Wzięło w nim udział ponad 377 tys. uczniów z 12,7 tys. szkół w kraju. W poniedziałek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w środę czeka ich egzamin z języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. 

 

Egzamin z matematyki rozpoczął się o godz. 9.00. Trwał 100 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 150 minut.

Drugi dzień egzaminu ósmoklasistów jest jednocześnie kolejnym - dziewiątym dniem strajku nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia.

- Nie mam żadnych z sygnałów od okręgowych komisji egzaminacyjnych o nieprawidłowościach w przebiegu egzaminu - powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik po zakończeniu egzaminu.

 

"Nie ma żadnych zakłóceń"

 

- Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami, nie ma absolutnie żadnych zakłóceń - poinformowała we wtorek minister edukacji na konferencji prasowej.

 

-  Chcemy (...) dziękować każdego dnia dyrektorom, nauczycielom, którzy są przy uczniach, wolontariuszom, kuratorom i wojewodom, to dzięki nim egzaminy przebiegają bez zakłóceń - zaznaczyła Anna Zalewska.

 

Minister edukacji pytana była na konferencji prasowej m.in. o zapowiedziany przez premiera okrągły stół na temat edukacji. "Gospodarzem okrągłego stołu jest premier Mateusz Morawiecki, to on będzie zapraszał, będzie mówił o tym publicznie, będzie to w najbliższych dniach" - odpowiedziała. - Zapraszamy do okrągłego stołu - powiedziała. Zaapelowała do strajkujących nauczycieli, by zawiesili strajk przed okrągłym stołem.

 

"Nie ma takich sytuacji"

 

Pytania dotyczyły też tego, czy trwający strajk wpłynie na przeprowadzenie egzaminów maturalnych. Chodzi o to, że strajk może uniemożliwić przeprowadzenie rad pedagogicznych klasyfikacyjnych dla uczniów ostatnich klas liceów i techników, gdyż strajkujący nauczyciele nie mogą wystawiać ocen i uczestniczyć w radach pedagogicznych, w tym klasyfikacyjnych. Tymczasem uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończą rok szkolny 26 kwietnia. Ukończenie przez nich szkoły jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja.

 

- W tej chwili toczą się różnego rodzaju dyskusje, bo rzeczywiście sytuacja zapowiedziana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego bardzo zaniepokoiła rodziców. Dlatego kuratorzy i dyrektorzy szukają różnego rodzaju pomysłów i rozwiązań. I wiemy, że dyrektorzy będą spotykać się z kuratorami. Była taka prośba dyrektorów, szukają rozwiązań, szukają porozumienia również ze swoimi nauczycielami"- powiedziała Zalewska. - Zostawmy to na rozmowy kuratorów, dyrektorów i rodziców - dodała.

 

Pytana czy można zwołać radę pedagogiczną, jeśli bierze w niej mniej niż połowa nauczycieli, odpowiedziała: "Prawo oświatowe mówi jednoznacznie (...) nie ma takiej możliwości". Dopytywana, czy jeśli gdzieś w szkole oceny zostały wystawione i maturzyści zostali dopuszczeni do matury, a w radzie pedagogicznej nie brała udział ponad połowa nauczycieli, to taka decyzja rady jest nieważna, szefowa MEN odpowiedziała: "Nie znamy takich sytuacji".

 

Warunek ukończenia szkoły podstawowej

 
W informatorze CKE na temat egzaminu z matematyki można m.in. przeczytać, że w arkuszu egzaminacyjnym znajdują się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. "Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski" - zaznaczono.

Podano także, że wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania.

"Uczeń będzie musiał, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu. W niektórych zadaniach uczeń będzie musiał przedstawić uzasadnienie wskazanych zależności" - poinformowano.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpił do egzaminu w poniedziałek, wtorek i w środę, to będzie go pisał w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca.

 

Wyniki 14 czerwca


Wynik egzaminu - uczniowie poznają go 14 czerwca - wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

W poniedziałek po egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń.

- Chcemy pogratulować uczniom i podziękować dyrektorom oraz tym nauczycielom, którzy są przy swoich uczniach, także wolontariuszom, kuratorom i wojewodom - dodała szefowa MEN.

Na początku kwietnia minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

W piątek Zalewska podała, że w bazach kuratoriów znajduje się ponad 10 tys. takich osób chętny do pomocy przy egzaminach. 

dk/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie