"Strajk zagraża egzaminom w technikach, dlatego okrągły stół ds. oświaty konieczny przed świętami"

Polska
"Strajk zagraża egzaminom w technikach, dlatego okrągły stół ds. oświaty konieczny przed świętami"
PAP/Darek Delmanowicz

"Przedłużający się strajk zagraża przeprowadzeniu egzaminów nie tylko maturalnych, lecz także praktycznych i zawodowych w szkołach branżowych oraz w technikach, a niezachowanie procedur może skutkować podważeniem uzyskanych wyników" - napisali w liście otwartym nauczyciele z ponad 100 szkół w całej Polsce. Domagają się zwołania "okrągłego stołu" ws. oświaty jeszcze w tym tygodniu.

Nauczyciele domagają się spotkania okrągłego stołu jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Według nich spotkanie powinno "odbyć się z inicjatywy rządu w szerszym gronie przedstawicieli wszystkich grup: nauczycieli, uczniów, rodziców, samorządów i związków zawodowych".

 

Podkreślili, że chcieliby jak "najszybciej wrócić do swoich obowiązków". 

 

Poniedziałek jest ósmym dniem strajku zorganizowanego w szkołach i przedszkolach przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Bierze w nim udział także część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszonych w związkach. 

 

"Fałszywy obraz nauczyciela"

 

"Mówienie o dzieciach jako naszych zakładnikach bardzo nas krzywdzi, ubolewamy nad tym, że społeczeństwu przekazywany jest fałszywy obraz pracy nauczyciela. Odbieramy to jako manipulowanie opinią publiczną. Wyznaczenie strajku w czasie egzaminów jest ostatecznością. Taka forma protestu to wyraz naszego sprzeciwu wobec dramatycznej sytuacji w oświacie" - dodali w liście nauczyciele. 

 

Jak twierdza, chcieliby być podmiotem, a nie przedmiotem zmian. Domagają się również reform. Przede wszystkim domagają się godnych płac.

 

"Jednak zmiany dotyczące warunków pracy, w tym Karty Nauczyciela, muszą być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi. Nowelizacja prawa oświatowego powinna odbywać się w atmosferze mądrej i rozłożonej w czasie dyskusji. To my, nauczyciele, jesteśmy najlepszymi ekspertami w sprawach oświaty" - zaznaczyli. 

 

Nauczyciele podziękowali również za gesty solidarności, zrozumienie i wsparcie. 

 

"Zawiesić protest na święta"

 

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki poprosił nauczycieli, by zawiesić protest na święta. Zaznaczył, że tak jak wcześniej obiecał, zaraz po świętach rusza inicjatywa nauczycielskiego okrągłego stołu. Premier powiedział, że do okrągłego stołu chciałby zaprosić pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców, ale także rodziców, żeby mogli być przekonani o tym, "że szkoła uczy we właściwy sposób, że szkoła ma dobrych nauczycieli" - mówił.

 

Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że jeszcze w poniedziałek lub wtorek zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołu ws. oświaty

 

Przypomniała, że jest gotowa do podpisania propozycja porozumienia, które 7 kwietnia zawarła z rządem tylko oświatowa Solidarność. Zakłada ono prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

 

Szydło podziękowała nauczycielom, którzy pracują, dzięki czemu ponad 377 tys. uczniów ósmych klas szkół podstawowych przystąpiło w poniedziałek do egzaminu z języka polskiego. We wtorek uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a w środę będą mieli egzamin z języka obcego.

maw/dro/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie