Premier: budżet unijny na lata 2021-27 będzie bardzo dobry dla Polski

Świat

Budżet unijny na lata 2021-2027 będzie bardzo dobry dla Polski - ocenił w poniedziałek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewnił, budżet ten będzie dostosowany do strategii budżetowej naszego kraju.

Premier poinformował, że spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem ds. budżetu Guntherem Oettingerem.

 

Mówiąc o tych rozmowach, Morawiecki podkreślił, że są one poufne i nie są jeszcze zakończone. - Ale jestem przekonany, że ten budżet (unijny - red.) dla Polski będzie bardzo dobry. On będzie odpowiadał naszym potrzebom dalszego rozwoju naszej infrastruktury - zapewnił.

 

W tym kontekście premier wymienił infrastrukturę: drogową, gazową, energetyczną, internetową i "zwiększającą efektywność działania usług publicznych".

 

Negocjacje "ulegają przyspieszeniu"

 

- Chcemy, by Polska miała jak najbardziej innowacyjne przemysły. Chcemy, żeby polscy inżynierowie zarabiali jak najwięcej. Chcemy, żeby polskie wynagrodzenia były wreszcie, za kilka, kilkanaście lat, takie jak w krajach Europy Zachodniej. Temu ma służyć również budżet UE - mówił premier.

 

Premier ocenił, że obecnie negocjowany przez niego w Brukseli budżet unijny na perspektywę 2021-2027 "będzie bardzo dobry dla Polski". Poinformował też, że negocjacje te "ulegają przyspieszeniu", a rozmowy z komisarzem Oettingerem były "konstruktywne".

 

- Odpowiadają one coraz lepiej naszym priorytetom. Priorytetom rozwoju infrastruktury, ale też innowacyjności, polityki obronnej, ale też zapobiegania tym ryzykom, przed którymi Europa stanęła w ostatnich latach - powiedział Morawiecki. Jako przykład podał "migracje i pomoc państwom, które są w trudnym położeniu w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie".

 

- Widzę coraz lepsze dostosowanie priorytetów polityki budżetowej europejskiej do naszej strategii budżetowej i to jest bardzo duże osiągnięcie ostatnich kilku miesięcy - podsumował premier.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie