Antysmogowe chodniki pojawią się w stolicy. "Technologia nigdy niewykorzystywana na taką skalę"

Technologie
Antysmogowe chodniki pojawią się w stolicy. "Technologia nigdy niewykorzystywana na taką skalę"
PAP/Tomasz Gzell

- Warszawa będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, a także w Europie, który taką technologię będzie realizował i wcielał w życie - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podczas spotkania poświęconego antysmogowym chodnikom, które wkrótce mają pojawić się w stolicy.

W Warszawie w kilku lokalizacjach mają postać antysmogowe chodniki, czyli takie, które oczyszczają powietrze. Modernizację przy użyciu "antysmogowego betonu" przejdą chodniki przy al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej, w al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów, przy al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do ul. Nowy Przejazd, w ciągu ulic Czecha-Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej oraz na ul. Zawodzie (od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej).

 

Beton, z którego wykonywane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokataliczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometycznego dwutlenku węgla. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenek azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Beton ten posiada zdolność samooczyszczania. Koszt produkcji antysmogowego betonu jest niewiele wyższy od produkcji zwykłego betonu.

 

"Jeden z priorytetów miasta"

 

Jak zauważył prezydent Warszawy "jest to technologia nowatorska, nigdy niewykorzystywana na taką skalę". - Postanowiliśmy w taką technologię zainwestować i remonty, które Zarząd Dróg Miejskich będzie przeprowadzać na kilku bardzo ważnych w Warszawie ulicach, tę technologię wcielą w życie - powiedział Trzaskowski.

 

Przypomniał, że "walka ze smogiem jest jednym z priorytetów miasta". - Walczymy ze smogiem z niskiej emisji, ale również ze smogiem, który pochodzi z komunikacji - mówił.

 

Koszt budowy nowych chodników to ponad 5 mln zł. Pierwszy antysmogowy chodnik powstał jako eksperyment przy rondzie Daszyńskiego. Antysmogowy beton ma stać się standardem podczas prac ZDM.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie