Opole: kroszonki propozycją na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Kultura
Opole: kroszonki propozycją na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Google Maps

Twórcy ludowi z województwa opolskiego podpisali w niedzielę wniosek o wpisanie kroszonki, czyli zabarwionego jednolicie jajka, na którym wyryte są symetryczne wzory, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To kolejna propozycja wpisu dotycząca Opolszczyzny.

O wniosku dotyczącym wpisania kroszonki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego poinformowano na konferencji prasowej w Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie w niedzielę odbywał się tradycyjny jarmark wielkanocny. Jego główną atrakcją od lat są kroszonki - jajka z wydrapanymi na nich ostrym narzędziem bogatymi wzorami.

 

Opolski zwyczaj sprzed tysiąca lat

 

- Pierwsze ślady obrzędowego zdobienia jajek na Górnym Śląsku pochodzą z X wieku, a zwyczaj robienia kroszonek, czyli misternych wzorów na zabarwionym jajku, odnotowywany jest w źródłach z XIX wieku - poinformował dyrektor muzeum Jarosław Gałęza.

 

Dodał również, że od 1991 roku muzeum prowadzi konkurs dla artystów zajmujących się zdobieniem jaj wielkanocnych. Dzięki kolejnym edycjom placówka posiada kolekcję liczącą ponad trzy tysiące eksponatów.

  

W niedzielę w Muzeum Wsi Opolskiej odbył się również Jarmark Wielkanocny. Przed budynkiem głównym muzeum pojawiła się dużych rozmiarów kroszonka, pomalowana w tradycyjne wzory.

 

 

 

Kolejne propozycje wpisów

 

Kroszonki to kolejna propozycja do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa opolskiego. Na początku roku zgłoszono obyczaj wodzenia niedźwiedzia - kultywowaną do dziś na śląskich wsiach tradycję karnawałową polegającą na obchodzeniu domostw przez barwny korowód, w skład którego wchodzi postać niedźwiedzia.

 

Z propozycją dopisania na listę "babskiego combru", zabawy karnawałowej mającej korzenie w średniowieczu, w której mogą uczestniczyć jedynie kobiety, wystąpiła wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

rob/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze