Wiózł do Szwecji 50 palet piwa. Sam był pod wpływem alkoholu. Miał 0,84 promila

Polska
Wiózł do Szwecji 50 palet piwa. Sam był pod wpływem alkoholu. Miał 0,84 promila
KWP Szczecin

Obywatel Ukrainy przewoził ciężarówką 50 palet piwa z Czech do Szwecji. Do kontroli zatrzymała go szczecińska drogówka. Okazało się wówczas, że kierowca jest pod wpływem alkoholu - badanie alkomatem wykazało 0,84 promila. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a o karze dla niego zadecyduje sąd.

34-letniemu Ukraińcowi przedstawiono zarzut, do którego się przyznał. Na wniosek policji prokuratura zatrzymała mężczyźnie prawo jazdy oraz zabezpieczyła mienie podejrzanego na poczet grożących mu kar.


Tira odholowano na parking, a mężczyzna trafił do aresztu.

 

Kodeks karny przewiduje za jazdę w stanie nietrzeźwości 2 lat więzienia oraz zakaz kierowania pojazdami od 3 do 5 lat. Przepisy nakładają też na sprawcę znaczne konsekwencje finansowe.

 


Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Dotyczy to osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu.


W przypadku, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, traci uprawnienia dożywotnio, ponadto, poza dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, sąd zobowiązany jest również orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 10 000 zł i nie wyższej niż 60 000 zł.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie