"Miejsce spotkań bractw rycerskich z całej Europy". Nowe muzeum powstanie na Polach Grunwaldzkich

Polska
"Miejsce spotkań bractw rycerskich z całej Europy". Nowe muzeum powstanie na Polach Grunwaldzkich
PAP/Tomasz Waszczuk

Do 2020 roku na grunwaldzkich polach ma powstać nowe, całoroczne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W piątek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, której koszt ma wynieść 30 mln zł.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział podczas uroczystości, że Pola Grunwaldzkie to marka regionu.


- Obok Mikołaja Kopernika, to drugie rozpoznawalne miejsce na Warmii i Mazurach. Grunwald ma też wymiar narodowy, bo tu rozegrała się największa bitwa średniowiecza - podkreślił. Dodał również, że Pola Grunwaldzkie przyciągają kilkadziesiąt tysięcy odwiedziających jedynie latem, podczas inscenizacji bitwy z 1410 roku. - Chcielibyśmy, żeby taka sama liczba osób przyjeżdżała przez cały rok - wskazał.

 

"Będą mogły się tu spotykać bractwa rycerskie z całej Europy"

 

Marszałek przypomniał, że budowa całorocznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest inwestycją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, współfinansowaną z kontraktu terytorialnego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-20. Unijne pieniądze w wysokości ok. 15 mln zł przekazało ministerstwo kultury. Kolejne 15 mln zł dołożył samorząd wojewódzki.

 

Według wojewody województwa warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego to dobra chwila dla regionu. - Grunwald to wizytówka regionu i miejsce, które gromadzi każdego roku w lipcu dziesiątki tysięcy widzów - powiedział. Podkreślił równiez, że nowa placówka będzie godnym miejscem, by sławić polski oręż i polskie zwycięstwa rycerskie. Nowa inicjatywa pozwoli również organizować spotkania bractw rycerskich z całej Europy. 

 

- To dobry przykład jak wspólnymi siłami - strony samorządowej i rządowej - można coś dobrego zrobić dla regionu - ocenił Chojecki.

 

Marzenie mieszkańców i muzealników

 

Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej przypomniał, że funkcjonująca przez lata sezonowa placówka muzealna powstała w 1960 roku. "To niewielkie muzeum, ale wpuszczone we Wzgórze Pomnikowe, przepiękne maszty, które stały się symbolem tego miejsca. W kolejnych latach, gdy etos i idea Grunwaldu zaczęły się rozwijać i rozszerzać, gdy zaczęto prowadzić badania archeologiczne i naukowe, obecne muzeum stało się za małe"- mówił.

 

- Marzeniem muzealników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego od początku było uzupełnienie powstałej infrastruktury turystycznej. Takim uzupełnieniem jest nowe muzeum - dodał.

 

Pola Grunwaldzkie zmodernizowane dla turystów

 

Plany budowy i projekt wykonawczy nowego całorocznego muzeum zaprezentowano jesienią 2017 roku. Nowy budynek powstałby przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem. Mimo niedużej powierzchni, bo wynoszącej 3,5 tys. m kw., budynek będzie wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, zmieści salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami oraz sklepy. Pierwszy przetarg wyłonił wykonawcę, który nie zdołał zgodnie z harmonogramem poprowadzić prac budowlanych. Dlatego po odstąpieniu z nim od umowy, obecnego wykonawcę wyłoniono w drugim przetargu.

 

Pola grunwaldzkie zostały na nowo zagospodarowane przed jubileuszem 600-lecia bitwy w 2010 r. Licząc się z tym, że w roku jubileuszowym i na obchody przyjedzie wielu turystów z Polski i zagranicy, władze samorządowe zmodernizowały wówczas infrastrukturę, która pozwoliła przyjąć przyjezdnych. Odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe, wybudowano pola namiotowe z pawilonem socjalnym, amfiteatr, odrestaurowano ruiny kaplicy pobitewnej, ścieżki dydaktyczne, a także wybudowano pawilon socjalno-usługowy wraz z parkingiem.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie