Zastępca Dulkiewicz napisał do Kornhauser-Dudy. Prosi o pomoc w rozwiązaniu sporu dot. nauczycieli

Polska
Zastępca Dulkiewicz napisał do Kornhauser-Dudy. Prosi o pomoc w rozwiązaniu sporu dot. nauczycieli
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Z apelem o objęcie patronatem rozmów samorządów z rządem, m.in. o finansowaniu oświaty, zwrócił się w liście do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji Piotr Kowalczuk.

Treść listu do małżonki prezydenta RP przekazało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu sporu nauczycieli z rządem RP. Mam świadomość złożoności spraw oświaty, wiem, jak trudne są podejmowane decyzje, proszę jednak, by pomogła Pani, pod swoim patronatem, rozmowom samorządów z rządem" - napisał Kowalczuk.

 

Zaznaczył, że w budżecie Gdańska "44 grosze w każdej złotówce to środki przekazywane na oświatę wprost z kieszeni mieszkanek i mieszkańców".

 

"Nie jestem politykiem, tylko samorządowcem"

 

"Nie można dalej prowadzić takiej polityki. Gotowy jestem poprowadzić rozmowy pod Pani patronatem nad rozwiązaniem kwestii oświaty i wychowania w Polsce. Nie jestem politykiem, tylko samorządowcem z krwi i kości. Proszę o wsparcie" - zaapelował.

 

Zdaniem zastępcy prezydenta Gdańska w "obecnym sporze przeciwstawia się przeciw sobie nauczycieli i pracowników administracji i obsługi". "Nie możemy dopuścić, by w walce o słuszne prawa walczyli między sobą ludzie oświaty" - ocenił.

 

"Pozostaję do Pani dyspozycji i liczę na współpracę dla rozwoju polskiej oświaty. Wiem, że leży to Pani głęboko na sercu" - napisał Kowalczuk.

 

Strajk nauczycieli 

 

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

 

Z kolei w środę rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne, które potrwają do piątku. 15, 16 i 17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie