Generał Lech M. usłyszał zarzuty."Nieprawidłowości przy przy organizacji pokazów Air Show w Radomiu"

Polska
Generał Lech M. usłyszał zarzuty."Nieprawidłowości przy przy organizacji pokazów Air Show w Radomiu"
Polsat News

Żandarmeria zatrzymała we wtorek trzy osoby w tym b. dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Lecha M. w związku z organizacją pokazów lotniczych "Air Show" w Radomiu w latach 2010-2015 - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

Jak dodał, łączna kwota stanowiąca nielegalnie zadysponowane mienie, wyniosła niemal 8 mln zł. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

 

We wtorek żandarmeria wojskowa zatrzymała gen. Lecha M., szefa oddziału ekonomiczno-finansowego dowództwa generalnego rodzajów sił zbrojnych Dariusza M. i prezesa zarządu stowarzyszenia SWAT płk rez. Ryszarda P. Wszystkim trzem zatrzymanym prokurator postawił we wtorek wieczorem zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz przywłaszczenia mienia znacznej wartości w związku z organizacją "Air Show" w Radomiu w latach 2010-2015.

 

Prok. Łapczyński poinformował, że podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich poręczenie majątkowe. Ponadto Dariusz M. został zawieszony w czynnościach służbowych.

 

Jak wskazali śledczy, w sprawie doszło do szeregu nieprawidłowości związanych z wyborem organizatora pokazów lotniczych oraz nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami na organizację "Air Show".

 

Podejrzanym postawiono zarzuty w związku ze sprawą opisywaną w 2015 r. przez portal niezależna.pl. Portal podawał wtedy, że "impreza lotnicza "Air Show" w Radomiu organizowana jest za publiczne pieniądze, (...) Zyski z organizacji imprezy czerpie niemal wyłącznie Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "SWAT". Portal wskazywał też, że największe wątpliwości budził fakt, że stowarzyszenie "SWAT" zostało dołączone do grona organizatorów imprezy bez procedury przetargowej.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie