Sekretarz generalny ONZ potępił walki wokół Trypolisu

Świat
Sekretarz generalny ONZ potępił walki wokół Trypolisu
PAP/EPA/MOHAMED ALALEM / UN PHOTO HANDOUT

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w poniedziałek stanowczo potępił eskalację konfliktu zbrojnego wokół stolicy Libii Trypolisu i wezwał do natychmiastowego wstrzymania walk - poinformowała AFP.

"Przypominamy, że nie ma wojskowego rozwiązania konfliktu w Libii i wzywamy wszystkie strony do natychmiastowego zaangażowania się w dialog w celu znalezienia politycznego wyjścia z tej sytuacji" - napisał w oświadczeniu rzecznik sekretarza generalnego Stephane Dujarric.

 

Z powodu bombardowania libijskie władze zamknęły w poniedziałek jedyne czynne dotychczas lotnisko w Trypolisie. Wcześniej lotnisko zostało zbombardowane przez siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) prorosyjskiego generała Chalifa Haftara.

 

Nie zważając na międzynarodowe apele o pokój, strony konfliktu kontynuują działania wojenne. Zarówno siły Haftara, jak i popierany przez społeczność międzynarodową rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża przyznają się do nalotów na pozycje wroga.

 

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury płk Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez społeczność międzynarodową, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie