Niemka z IS oskarżona o zabójstwo jazydzkiej dziewczynki

Świat
Niemka z IS oskarżona o zabójstwo jazydzkiej dziewczynki
AP

27-letnia Niemka, która przeszła na islam, stanęła we wtorek przed sądem w Monachium oskarżona o to, że jako członkini Państwa Islamskiego (IS) w Iraku dopuściła do tego, że 5-letnia jazydka, którą trzymała jako niewolnicę, zmarła z pragnienia.

Akt oskarżenia zarzuca Jennifer W. zabójstwo przez zaniechanie udzielenia pomocy, zbrodnię wojenną i członkostwo w organizacji terrorystycznej. Jeśli zostanie uznana za winną, może jej grozić kara dożywotniego więzienia. Jennifer W. miała biernie przypatrywać się, jak dziecko umierało przykute łańcuchem przed domem i pozbawione wody. Miała to być kara za zmoczenie pościeli.

 

W procesie uczestniczy Amal Clooney

 

Matka ofiary występuje w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Jej prawniczką jest Amal Clooney (żona amerykańskiego aktora George'a Clooneya), specjalizująca się w prawie międzynarodowym i w sprawach dotyczących praw człowieka. We wtorek nie było ich w sądzie; proces ma zostać wznowiony 29 kwietnia. Clooney wydała oświadczenie, w którym wyraziła nadzieję, że sprawa Jennifer W. będzie bodźcem do pociągania do odpowiedzialności kolejnych członków IS powracających do swoich krajów.

 

Według prokuratury Jennifer W. przedostała się do Iraku w 2014 r., by przyłączyć się do Państwa Islamskiego. W 2015 r. jako członkini "policji moralnościowej" patrolowała parki w Faludży i Mosulu, pilnując, by kobiety przestrzegały rygorystycznych nakazów dotyczących ubioru i zachowania. Latem 2015 r. kupiła wraz z mężem małą jezydkę i jej matkę jako niewolnice.

 

Agencja dpa informuje, że Jennifer W. zatrzymano w Niemczech, gdy próbowała ponownie udać się do Iraku. O śmierci małej jezydki miała powiedzieć działającemu pod przykryciem śledczemu w samochodzie, w którym założony był podsłuch. Początkowo podstawą aktu oskarżenia było to, co wówczas powiedziała. Później organizacje obrońców praw człowieka odnalazły jednak kobietę, która - co do czego niemiecka prokuratura nie ma wątpliwości - jest matką małej jezydki.

jm/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze