Władze Rosji postanowiły uwolnić prawie 100 waleni

Świat
Władze Rosji postanowiły uwolnić prawie 100 waleni
EPA/YURI KOCHETKOV

Rosyjskie władze postanowiły uwolnić blisko 100 waleni przetrzymywanych w złych warunkach na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako. - Podjęta została oficjalna decyzja o wypuszczeniu wszystkich zwierząt na wolność - oznajmił szef władz regionu.

 

Odkładana od miesięcy decyzja o uwolnieniu morskich ssaków zbiegła się w czasie z wizytą Jean-Michela Cousteau, oceanografa i syna słynnego badacza mórz i podróżnika Jacques'a Cousteau, w portowym mieście Nachodka nad Morzem Japońskim, gdzie przetrzymywane są walenie.

 

- Naukowcy z zespołu pana Cousteau i rosyjscy badacze zdecydują, kiedy i które zwierzęta należy wypuścić - dodał Kożemiako.

 

Zapowiedział też stworzenie specjalnego ośrodka rehabilitacyjnego dla więzionych w Nachodce waleni. Jak zapewnił, warunki w ośrodku będą maksymalnie zbliżone do panujących w naturalnym środowisku tych zwierząt.

 

Zdjęcia 11 orek i 87 białuch arktycznych (zwanych też walami białymi), trzymanych w ciasnych, tymczasowych basenach w Nachodce, w połowie ubiegłego roku obiegły rosyjskie i światowe media, wywołując powszechne oburzenie.

 

Obrońcy zwierząt alarmowali wówczas, że walenie były przeznaczone na sprzedaż do aquaparków w Chinach, mimo że od 1982 roku w mocy pozostaje światowe moratorium na komercyjne połowy tych zwierząt; dozwolone są jedynie połowy w celach naukowych i edukacyjnych.

 

Niezależna "Nowaja Gazieta" w toku dziennikarskiego śledztwa wykryła, że cztery firmy wynajmujące baseny w Nachodce w latach 2013-2016 sprzedały do Chin 13 orek.

 

W lipcu 2018 roku rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do MSW o wszczęcie dochodzenia w sprawie oszustwa przeciwko czterem firmom, które uzyskały pozwolenie na połów 10 orek w celach edukacyjnych w latach 2012-2015, ale siedem z nich sprzedały za granicę. W lutym Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła te firmy o złamanie przepisów o rybołówstwie.

 

Na kwitnącym w Chinach rynku oceanariów i innych związanych z morzem parków rozrywki cena za orkę może wynieść ponad 6 mln dolarów. W całej ChRL istnieje obecnie ponad 60 takich obiektów i budowane są kolejne.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie