W Białymstoku będzie mural z Zenkiem Martyniukiem. "Zrobił więcej niż niejedna kampania"

Kultura
W Białymstoku będzie mural z Zenkiem Martyniukiem. "Zrobił więcej niż niejedna kampania"
Nienormalny Białystok

Fani Zenka Martyniuka, czołowego przedstawiciela disco polo, już niedługo będą mogli podziwiać swojego idola jako dzieło sztuki. Gigantyczny mural z wizerunkiem lidera grupy Akcent ozdobi ścianę jednego z budynków w Białymstoku. Projekt współfinansuje podlaski Urząd Marszałkowski. Prace nad muralem ruszyły w poniedziałek, mają zakończyć się w piątek

Inicjatorem powstania muralu z Zenkiem Martyniukiem jest nieformalna grupa Nienormalny Białystok. Trzy lata temu jej przedstawiciele zaproponowali, aby lider grupy Akcent ozdobił ścianę jednego z białostockich budynków.

 

- Pomysł spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami lokalnych mediów i mieszkańców stolicy Podlasia. Otrzymaliśmy wiele wiadomości od osób popierających ideę. Sam Zenon Martyniuk również wyraził aprobatę dla pomysłu - przekonywali pomysłodawcy.

 

Zenek jak w latach 90.

 

Jak wyjaśnili, wybrali Martyniuka, bo pochodzący ze wsi Gredele lider grupy Akcent to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Podlasia.

 

- Artysta ten zrobił dla reklamy regionu więcej niż niejedna kampania promocyjna. Jego dorobek artystyczny jest znany Polakom od Bałtyku do Tatr. Zagraniczna Polonia również go uwielbia. A sam Zenek to człowiek bardzo autentyczny, nikogo nie udaje od początku swojej kariery -  przekonywali.

 

Projekt muralu ujawniono w poniedziałek na konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, który go współfinansuje. Grafika utrzymana jest w stylistyce lat 90. i przedstawia Martyniuka na pstrokatym tle z gitarą w rękach. Dostrzec można też żółte słoneczniki, zapis nutowy hitu grupy Akcent "Przez twe oczy zielone" oraz napis "Król disco polo". Mural powstaje na ścianie bloku przy ul. Hallera 25 na osiedlu Dziesięciny.

 

Wcześniej papież, teraz gwiazdor

 

Wielki Zenek Martyniuk wyjdzie spod pędzla Rafała Roskowińskiego, który wcześniej stworzył murale z wizerunkami m.in. księdza Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Roskowiński jest też autorem największego na świecie muralu historycznego "1050 lat chwały polskiego oręża".

 

- Muzyka disco polo jest najbardziej autentyczna, najszczersza. Jej twórcy spiewają o rzeczach istotnych - uważa artysta.

 

Martyniuk, który uczestniczył w konferencji w Urzędzie Marszałkowskim, powiedział, że projekt muralu bardzo mu się podoba. - Jestem zaszczycony, że mój wizerunek pojawi się na jednym z bloków na Dziesięcinach. Na muralu będzie moja gitara i będą słoneczniki, które bardzo lubię - skomentował. 

 

Grupa Akcent powstała na przełomie 1989 i 1990 roku. Wylansowała takie szlagiery jak "Przekorny los", "Życie to są chwile", "Biorę urlop od ciebie" i "Królowa nocy". Zenon Martyniuk stoi na jej czele od samego początku.

wka/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze