Demonstracje za i przeciwko zwolnieniu z więzienia byłego prezydenta Brazylii

Świat
Demonstracje za i przeciwko zwolnieniu z więzienia byłego prezydenta Brazylii
AP

Zwolennicy byłego prezydenta Brazylii Inacio Luli da Silvy demonstrowali w niedzielę w Rio de Janeiro przed budynkiem więzienia, w którym odbywa on karę domagając się jego uwolnienia. Równocześnie na plaży Copacabana jego przeciwnicy wyrażali radość, że jest on za kratkami. Tysiące zwolenników byłego lewicowego prezydenta skandowało "Uwolnić Lulę !".

 

Joao Pedro Stedile, przywódca skrajnie lewicowego Ruchu Pracowników, powiedział zgromadzonym, że "Lula został uprowadzony przez burżuazję." - Okup polega na tym abyśmy przestali walczyć. Oni chcą rzucić naród brazylijski na kolana - dodał.

 

Następnie odebrał od demonstrantów przysięgę, iż nie ustaną w wysiłkach aż były prezydent wyjdzie na wolność.

 

Tymczasem na promenadzie okalającej słynną plażę Copacabana w Rio de Janeiro demonstrowali przeciwnicy Luli wyrażając radość z faktu, że jest on za kratkami. - Dziś upływa cały rok, którego Lula nam nie ukradł! - krzyczał jeden z demonstrujących.

 

Podczas demonstracji domagano się pozbycia się "starych, skorumpowanych polityków".

 

Lula da Silva odbywa karę 12 lat więzienia za korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Aresztowano go w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji antykorupcyjnej pod kryptonimem "Operation Carwash".

Zarówno były prezydent jak i jego Partia Pracujących utrzymują, że jest on niewinny oraz, że był prześladowany i skazany z powodów politycznych. 

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie