50 tys. motocyklistów na Jasnej Górze. Zainaugurowali w ten sposób sezon

Polska
50 tys. motocyklistów na Jasnej Górze. Zainaugurowali w ten sposób  sezon
PAP/Waldemar Deska

Motocykliści z całego kraju przyjechali w niedzielę na Jasną Górę, by oficjalnie rozpocząć sezon i modlić się o bezpieczeństwo na drogach. W Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Część uczestników zlotu gromadziła się na błoniach jasnogórskich od wczesnego rana, reszta przyjechała w zorganizowanej kolumnie z Górki Przeprośnej na obrzeżach Częstochowy w liczącej kilka tysięcy pojazdów kawalkadzie. Głównym punktem pielgrzymki była msza św. na Szczycie jasnogórskim. Przewodniczył jej komandor i kapelan Rajdu Katyńskiego franciszkanin o. Marek Kiedrowicz. Motocyklistów witał podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk.

 

Uczestnicy zlotu jak co roku modlili się m.in o bezpieczeństwo na drogach oraz za zmarłych w wyniku wypadków - także za motocyklistę, który stracił w niedzielę życie niedaleko Częstochowy, jadąc właśnie na jasnogórskie spotkanie. Wspominali także nieżyjącego już Wiktora Węgrzyna, który zainicjował jasnogórskie zloty.

 

"Bądźmy ludźmi prawymi"

 

- Bądźmy ludźmi prawymi, zarówno w tych sprawach, które dotycza naszej codzienności, naszych wyborów, w tych błahych sprawach, gdy na drodze spotykamy się z innymi, bardzo często zapatrzonymi w siebie, egoistami, który jedynie na tych drogach się spieszy, którzy jedynie mają pierwszeństwo, a inni tylko przeszkadzają - apelował w trakcie homilii o. Kiedrowicz.

 

PAP/Waldemar Deska

 

Motocykliści doceniają atmosferę panującą na Jasnej Górze oraz pasję która łączy wszystkich zgromadzonych. - Ja jeżdżę prawie 50 lat z mężem, bo już jesteśmy emerytami. Nasza pierwsza podróż poślubna była motorem i tak jeździmy - powiedziała jedna z uczestniczek zlotu.

 

Według organizatorów, w tegorocznym zlocie wzięło udział 50 tys. motocyklistów.

 

Patron spotkania, ks. Zdzisław Peszkowski (1918-2007) był sanoczaninem; uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r. Wzięty do niewoli sowieckiej, był więziony w obozach. Z armią gen. Andersa przeszedł szlak bojowy od ZSRR przez Bliski Wschód, Włochy i Anglię. Po II wojnie światowej studiował na Zachodzie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 r. Wykładał teologię pastoralną, literaturę i język polski. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury i filozofii.

 

W połowie lat 90. został kapelanem m.in. Rodzin Katyńskich. Był założycielem i prezesem Fundacji Golgota Wschodu. Walczył o pamięć o pomordowanych przez Sowietów. Dzięki jego staraniom udało się m.in. doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie

rob/msl/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!