"Każdy z nas był zarodkiem", "Każda matka chroni życie". Marsz Świętości Życia w Warszawie

Polska

- Najważniejsza jest troska o świętość życia naszego i świętość życia tych wszystkich, którzy żyją obok nas - powiedział w niedzielę kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas mszy świętej odprawionej w Archikatedrze Warszawskiej poprzedzającej XIV Marsz Świętości Życia. Odbywa się on pod hasłem "Tato, to ja!". Trasa Marszu przebiega od Kolumny Zygmunta do Bazyliki Świętego Krzyża.

Uczestnicy marszu nieśli ze sobą m.in. takie hasła jak: "Prawa człowieka od poczęcia", "Każdy z nas był zarodkiem", "Każda matka chroni życie", "Kobieto, zawsze jest wyście. Adopcja", "Dziecko to szczęście", "Solidarni z życiem" czy "Pozwólcie żyć Muminkom".

 

Wznosili również okrzyk: "Jestem za życiem, jestem za rodziną, jestem za radością!". 

 

 

"Dla nas życie jest zawsze święte"

 

- Przez ten marsz chcemy dać świadectwo tego, że dla nas życie jest zawsze święte, ponieważ jest darem Boga, a jednocześnie dlatego, że Chrystus oddał swoje życie na krzyżu, abyśmy mogli tak jak On zmartwychwstały wkroczyć razem z Nim do nowego życia, które będzie przedłużeniem życia ziemskiego - podkreślił w homilii metropolita warszawski.

 

Zdaniem kard. Nycza życie, które pochodzi od Boga "dlatego jest święte i dlatego jest tak wielkie, że w perspektywie innych wartości życia na ziemi, jest wartością największą".

 

Dodał też, że przeżywa to każdy człowiek, który znajduje się w sytuacji zagrożenia życia i jego utraty. - Przeżywa to człowiek, który straci zdrowie i wchodzi w chorobę, którą nazywamy choroba nieuleczalną. Wtedy wszystko inne przestaje mieć znaczenie i wartość; zaczyna się troska, zaczyna się walka o życie, które jest największą wartością tutaj na ziemi - mówił hierarcha.

 

Zaznaczył, że niedzielny Marsz ma pokazać, co dla jego uczestników jest najważniejsze.

 

Tematem Marszu ojcostwo

 

Marsz Świętości Życia nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W swej istocie jest podkreśleniem wartości życia, między innymi obroną praw do życia każdego człowieka - nienarodzonego, cierpiącego, wykluczonego.

 

Hasłem tegorocznego marszu są słowa "Tato, to ja!", a tematem poruszanym przy tej okazji będzie ojcostwo. Organizatorami Marszu Świętości Życia w Warszawie są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

 

Po raz pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się w Warszawie 25 marca 2006 r. Od 2010 r. w jego organizację włączyła się diecezja warszawsko-praska. W poprzednich latach w Marszu Świętości Życia brało udział ok. 10 tys. mieszkańców Warszawy.

pgo/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie