Brejza pytał o liczbę aut elektrycznych. KPRM nie wie, a ministerstwo przedstawiło posłowi ofertę

Polska
Brejza pytał o liczbę aut elektrycznych. KPRM nie wie, a ministerstwo przedstawiło posłowi ofertę
pixabay.com/stux

Poseł Krzysztof Brejza zwrócił się do premiera Morawieckiego z pytaniem, o liczbę samochodów elektrycznych znajdujących się na polskich drogach. W odpowiedzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że "nie posiada wnioskowanych informacji". Zgodnie ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w Polsce do 2025 roku ma jeździć ok. 1 mln samochodów elektrycznych.

Polityk zwrócił się również z wnioskiem o udostępnienie informacji z Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi powołało się na ustawę o dostępie do informacji publicznej informując, że regulacja ta nie znajdzie zastosowania w przypadku skierowanej prośby.

 

Wskazano również, że informacje, o które wnioskuje poseł gromadzone są w centralnej ewidencji pojazdów, a zasady i tryb udostępaniania tych danych reguluje Prawo o ruchu drogowym.

 

Resort podkreślił, że w sytuacji kiedy informacja ma znaleźć zastosowanie komercyjne lub niekomercyjne, należy zastosować przepisy ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego oraz prawo o ruchu drogowym. Z tego powodu "przedstawiło ofertę" dla wnioskodawcy.

 

 

"Koszt przygotowania zbioru - 125 zł"

 

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło ofertę dla posła Brejzy. Wynika z niej, że przygotowanie zbioru danych w cenie 125 zł ma zająć maksymalnie  5 dni. Pouczono także, że w przypadku wykorzystania tak przygotowanego zbioru należy "każdorazowo informować o źródle pozyskanych danych oraz czasie wytworzenia i pozyskania żądanego zbioru". Konieczność ta odnosi się również do przetwarzania informacji ponownie wykorzystywanej.

 

"Chciałem sprawdzić ile ich jest. Danych nie mają, ale przedstawili mi ... OFERTĘ ich przygotowania za 125 zł. Skorzystam" - zapowiedział poseł. 

 

 

Sektor elektromobilności w Polsce jest jednym z punktów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Według niej, do 2025 r. w Polsce ma jeździć ok. 1 mln pojazdów elektrycznych, co związane będzie również z rozwojem innowacyjnego przemysłu oraz sieci elektroenergetycznych.

 

Program według założeń ma składać się z trzech faz. Oprócz przyjętej ustawy o elektromobilności, zakłada również zbudowanie w latach 2019 – 2020 odpowiedniej infrastruktury i komercjalizację działań w tym obszarze. Ostatnim z etapów ma być osiąganie przez rynek elektromobilności odpowiedniej dojrzałości, z jednoczesnym wycofywaniem elementów wsparcia.

rob/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie