Para z Wielkiej Brytanii złożyła wnioski o paszport jednego dnia. Dostali dwa różne dokumenty

Świat
Para z Wielkiej Brytanii złożyła wnioski o paszport jednego dnia. Dostali dwa różne dokumenty
Flickr/Stephen Darlington/CC BY-ND 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Peter Brady wraz ze swoją partnerką Jan złożyli wnioski o wydanie nowych brytyjskich paszportów jeszcze przed planowanym na 30 marca brexitem. Jeden z dokumentów został wydrukowany z napisem "Unia Europejska" na pierwszej stronie, z kolei drugi - bez napisu. Według Home Office dokumenty z "Unią" mają być wydawane "do wyczerpania zapasów".

- Kompletne wymazanie Unii Europejskiej z mojego paszportu to dla mnie dobra wiadomość - powiedział Peter Brady w rozmowie z BBC. Przyznał jednocześnie, że jego partnerka jest "bardzo zawiedziona tym", że na jej paszporcie znajduje się nazwa wspólnoty.

 

"Oba warianty pozwalają na podróżowanie"

 

Wzór "bez Unii Europejskiej" został zatwierdzony z myślą, że w nocy z 29 na 30 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Paszport Brady'ego został wydany 1 kwietnia, natomiast dokument jego partnerki - 4 kwietnia.

 

Rzeczniczka brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) poinformowała, że aby nie wydawać pieniędzy podatników trzeba wykorzystać wzory paszportów, które zalegają w magazynach.

 

- Dla obywatela Wielkiej Brytanii nie będzie różnicy, czy używają paszportów z napisem "Unia Europejska", czy bez niego. Oba warianty umożliwiają podróżowanie - zapewniła.

 

Powrót do niebieskiego

 

Home Office w grudniu 2017 r. zapowiedziało, że po ostatecznym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii zmieni się szata graficzna brytyjskiego paszportu. Zmieni się także kolor - z bordowego, na "tradycyjny" niebieski. W tym kolorze paszporty wydawano od 1921 r. Ostatni z nich stracił ważność w 2003 r. Z kolei paszporty w kolorze bordowym wydaje się od 1988 r.

 

Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo uzyskać zgodę UE na przedłużenie członkostwa we Wspólnocie i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego. Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej).

bas/msl/ BBC, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie