Lewandowski strzelił 200. gola w Bundeslidze. Zajął piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Robert Lewandowski zdobył dwie bramki dla Bayernu Monachium, a jego zespół pokonał u siebie Borussię Dortmund 5:0 w meczu na szczycie 28. kolejki niemieckiej ekstraklasy. Polak ma już 201 goli w Bundeslidze i jest piąty w klasyfikacji wszech czasów.

W Monachium pierwszą groźną okazję stworzyli goście, w których składzie po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją znów znalazł się Łukasz Piszczek - rozegrał cały mecz. W siódmej minucie po kontrataku kapitan BVB Marco Reus dośrodkował po ziemi w pole karne, a nadbiegający Mahmoud Dahoud, który nie miał obok siebie żadnego obrońcy rywali, uderzył niecelnie.

Bayern objął prowadzenie w 10. minucie, kiedy po rzucie rożnym głową do siatki trafił były zawodnik BVB Mats Hummels. Lewandowski podwyższył na 2:0 siedem minut później. Polak wykorzystał błąd obrońcy przy wyprowadzaniu piłki i podrzucił ją nad wychodzącym z własnego pola karnego szwajcarskim bramkarzem Romanem Buerkim.

Kolejne dwa gole padły jeszcze przed przerwą, a na listę strzelców wpisali się Hiszpan Javi Martinez (41.) i Serge Gnabry (43.). W końcówce drugiej połowy Lewandowski ustalił wynik, trafiając do bramki z odległości kilku metrów po podaniu Gnabry'ego z prawej strony.

Najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bundesligi

Lewandowski już wcześniej zyskał miano najskuteczniejszego obcokrajowca w historii Bundesligi. W sobotę został piątym piłkarzem, który osiągnął granicę 200 trafień. W klasyfikacji wszech czasów przed nim są tylko Niemcy: Gerd Mueller - 365 goli, Klaus Fischer - 268, Jupp Heynckes - 220 i Manfred Burgsmueller - 213.

Polak występuje w tych rozgrywkach od 2010 roku. Przez cztery lata w 131 występach w barwach Borussii Dortmund uzyskał 74 bramki, a później dołożył 127 w Bayernie. W tym sezonie ma 21 ligowych goli i pod tym względem również jest najlepszy.

Monachijczycy znów są liderami ekstraklasy. Po sobotnim zwycięstwie mają punkt przewagi nad Borussią. Do końca sezonu pozostało jeszcze sześć kolejek.

Rekordzista strzelił 365 bramek

Liderem klasyfikacji wszech czasów jest Gerd Mueller, który uzyskał 365 bramek. Kolejne miejsca zajmują inni Niemcy: Klaus Fischer - 268, Jupp Heynckes - 220 i Manfred Burgsmueller - 213. Lewandowski jest najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii Bundesligi.