Wwieźli do Polski 25 ton nielegalnych gazów cieplarnianych. Mogły być warte 2,5 mln zł

Polska
Wwieźli do Polski 25 ton nielegalnych gazów cieplarnianych. Mogły być warte 2,5 mln zł
lodzkie.kas.gov.pl

Prawie 25 ton nielegalnie przewożonych i niebezpiecznych dla środowiska gazów cieplarnianych przejęli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi. Wartość rynkowa wwiezionej do kraju bez wymaganych zezwoleń i oznaczeń substancji mogła sięgać 2,5 mln zł.

Transport wykorzystywanych w przemyśle fluorowanych gazów cieplarnianych, które są kilkanaście tysięcy razy bardziej niebezpieczne dla środowiska od dwutlenku węgla, wytypowali do kontroli funkcjonariusze łódzkiego Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO).

 

- Import zgłoszono w imieniu przedsiębiorcy z siedzibą na Ukrainie. Kontrola dokumentów i identyfikacja gazów, przeprowadzona przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, we współpracy z Inspekcją Ochrony Środowiska i pracownikami Fundacji Ochrony Klimatu PROZON, nie pozostawiła wątpliwości, że towar nie spełniał podstawowych wymogów związanych z jego przywozem na obszar UE - wyjaśniła Beata Bińczyk z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

 

Dodała, że część gazu przewożono niezgodnie z przepisami, tzn. w pojemnikach jednorazowego użytku, bez odpowiednich oznaczeń. Dodatkowo do przesyłek nie dołączono specjalnego oświadczenia, potwierdzającego wyprodukowanie czynnika chłodniczego w sposób przyjazny dla środowiska.

 

Podkreślono, że wykrycie nieprawidłowości możliwe było dzięki użyciu nowoczesnej technologii oraz wiedzy funkcjonariuszy KAS dotyczącej skomplikowanych regulacji prawnych UE w zakresie obrotu gazami sklasyfikowanymi jako cieplarniane.

 

O dalszym losie przesyłek wartych ok. 2,5 mln zł zadecyduje sąd, który może orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Możliwe jest również zniszczenie towaru na koszt importera.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie