Ukradł w Berlinie zabytkową księgę kościelną. Wystawił ją na sprzedaż za 50 tys. zł

Polska

Policjanci ze Szczecina odzyskali skradzioną w Berlinie zabytkową księgę kościelną. Mężczyzna, który ukradł księgę, wystawił ją na sprzedaż za 50 tys. zł na jednym z portali internetowych.

Koordynator ds. zabytków zachodniopomorskiej policji otrzymał informację o tym, że na portalu internetowym wystawiona jest księga kościelna ukradziona z archiwum katedry berlińskiej w styczniu 2019 r. - wynika z informacji służb prasowych policji. Sprzedawca podał bardzo dokładny opis zabytku, oczekując zapłaty w wysokości 50 tys. zł.

 

Policjanci zatrzymali w tej sprawie 25-letniego Polaka mieszkańca Frankfurtu nad Odrą, który wykonywał dorywcze prace budowlane w Berlinie. Mężczyzna był poszukiwany w związku z popełnieniem innych przestępstw przeciwko mieniu.

 

Zatrzymanemu mężczyźnie prokurator z Działu do Spraw Cyberprzestępczości i Nowoczesnych Technologii Wykrywczych Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przedstawił zarzut kradzieży zabytku. Po jego przesłuchaniu prokurator wystąpił o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu, a sąd przychylił się do wniosku.

 

Wartość księgi wyceniono na 11 tys. euro

 

Zabezpieczona przez funkcjonariuszy księga to zbiór kilkuset dokumentów historycznych i metrykalnych parafii w Schwedt za lata 1700-1909. Zabytek waży ok. 4 kilogramy, a jego wartość wyceniono na 11 tys. euro.

 

Po uzyskaniu od strony niemieckiej niezbędnych dokumentów planowany jest zwrot księgi katedrze berlińskiej.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie