Prezydent podpisał nowelę ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Polska
Prezydent podpisał nowelę ustawy o kołach gospodyń wiejskich
PAP/Lech Muszyński

Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców - zakłada znowelizowana ustawa, którą podpisał prezydent.

Ustawę o kołach gospodyń wiejskich Sejm znowelizował 15 marca 2019 r.

 

Nowela zmienia uchwaloną w listopadzie ub.r. ustawę o kołach gospodyń wiejskich, która nadała kołom osobowość prawną i umożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej. KGW zakładane na mocy tej ustawy muszą być zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Zmiany ustawy wynikają z dotychczasowych doświadczenia z jej funkcjonowania oraz postulaty zgłaszane przede wszystkim przez koła gospodyń wiejskich i środowiska z nimi związane. Dotyczy to w szczególności kół funkcjonujących na terenach dawnych wsi, obecnie znajdujących się w granicach administracyjnych miast - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

 

Ustawa wprowadza możliwość członkostwa w kołach gospodyń wiejskich wszystkim pełnoletnim osobom fizycznym, a nie jedynie tym, które zamieszkują na terenie działalności koła. Ustawa określa zasady likwidacji kół gospodyń wiejskich.

 

Ponadto w ustawie zawarto zmiany porządkujące, a także doprecyzowano rolę Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, między innymi w zakresie prowadzenia skoordynowanych działań na rzecz promowania i wspierania kół gospodyń wiejskich w obszarze rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich.

 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie