Premier spotkał się z przedstawicielami AgroUnii. "Było bardzo spokojnie"

Polska

Podczas czwartkowej wizyty w Jasieńcu (mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami AGROunii. Z przebiegu spotkania wynika, że dialog ma być kontynuowany i mógłby się odbyć pod patronatem premiera.

Szef rządu wraz z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim odwiedzili w czwartek po południu Jasieniec k. Grójca gdzie spotkali się z seniorami.

 

Przed budynkiem gdzie odbywa się to spotkanie zebrała się grupa rolników zrzeszonych w AgroUnii. Premier Morawiecki krótko rozmawiał z ich przedstawicielami, wyszedł do rolników na zewnątrz i zaprosił ich na spotkanie; rolnicy po spotkaniu z premierem opuścili miejsce zgromadzenia. Cała pikieta przebiegła pokojowo, a atmosfera nie przypominała dotychczasowych protestów AgroUnii.

 

- Spotkanie było bardzo spokojne, rolnicy przedstawili swoje postulaty i ustalono, że trzeba kontynuować dialog w tej sprawie - powiedział PAP polityk z otoczenia premiera.

 

Kolejne spotkanie możliwe w ciągu tygodnia

 

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała że premier zobowiąże przedstawicieli rządu do tego, aby w jego imieniu rozmawiali. - Po rozmowie, jak państwo widzicie, przedstawiciele rolników rozjechali się do swoich domów, gospodarstw. A faktycznie premier zobowiąże przedstawiciela ministerstwa rolnictwa, ministra rolnictwa do kontynuowania rozmów. Jak dodała, w ciągu tygodnia powinno dojść do kolejnego spotkania.

 

W środę w Warszawie odbył się protest rolników AgroUnii. Rolnicy domagają się m.in. nałożenia na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51 proc. produktów pochodzenia i produkcji krajowej, graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia, nałożenia na Rosję embarga na sprzedaż do Polski węgla kamiennego - do czasu zniesienia przez ten kraj ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.

rob/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie