Kukiz’15 złożył projekt ustawy o jawności zarobków w instytucjach publicznych

Polska
Kukiz’15 złożył projekt ustawy o jawności zarobków w instytucjach publicznych
Polsat News

Klub Kukiz'15 złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o jawności dochodów w instytucjach publicznych osób, które zarabiają powyżej dwóch średnich pensji krajowych. Poseł Tomasz Jaskóła podkreślił, że liczy na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Tomasz Jaskóła poinformował, że Kukiz'15 złożył projekt ustawy o jawności dochodów w instytucjach publicznych, który nowelizuje ustawę o dostępnie do informacji publicznej. - Przez wiele miesięcy obserwowaliście państwo wojnę o to, czy warto ujawniać zarobki w Narodowym Banku Polskim, ale również w wielu innych spółkach Skarbu Państwa. Nie tylko warto, ale trzeba - mówił.

 

- Nie chcemy ujawniać wynagrodzeń wszystkich osób. Chcemy ujawnienia wynagrodzeń osób, które zarabiają powyżej dwóch średnich krajowych - wyjaśnił. Podkreślił, że w związku z tym projekt dotyczyć będzie osób na wysokich stanowiskach w administracji publicznej i samorządowej.

 

Ponadto projekt zakłada ujawnienie wysokości nagród, premii i dodatków.

 

Jaskóła podkreślił, że liczy na poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Przypomniał w tym kontekście, że na środowym posiedzeniu w Sejmie wszystkie kluby opowiedziały się za tym, aby projekt ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15 trafił do komisji, a podczas debaty przedstawiciele PiS i PO-KO podkreślali, że są za transparentnością oraz jawnością.

 

Poseł Maciej Masłowski stwierdził, że przedstawiany projekt jest uzupełnieniem do projektu ustawy antykorupcyjnej, który zakłada m.in. zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji w tym poprzez zakaz zajmowania przez takie osoby funkcji publicznych.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie