Elektrownia Bełchatów największym "trucicielem" powietrza w Europie. W pierwszej 10. też Ryanair

Biznes
Elektrownia Bełchatów największym "trucicielem" powietrza w Europie. W pierwszej 10. też Ryanair
Wikimedia Commons/Morgre/CC BY SA 3.0

W 2018 roku Elektrownia Bełchatów wyemitowała 38,2 megatony dwutlenku węgla, czyli tyle, ile w ciągu roku wypuszcza do atmosfery 6,5 mln aut - wynika z danych Komisji Europejskiej przeanalizowanych przez grupę badawczą Transport & Environment. To najwyższy i najgorszy wynik w Europie. Wśród dziesięciu największych trucicieli jest dziewięć elektrowni węglowych i irlandzkie linie lotnicze Ryanair.

Po raz pierwszy największe zanieczyszczenia emitują nie tylko elektrownie - Ryanair wyemitował do atmosfery 9,9 megaton gazów cieplarnianych i w ten sposób zajął niechlubne 10. miejsce na liście trucicieli.

 

Według Komisji Europejskiej, w ciągu 5 lat irlandzki przewoźnik zwiększył emisję dwutlenku węgla o 49 proc. Przedstawiciele Transport & Environment stwierdzili, że dla klimatu Ryanair jest jak elektrownia weglowa i wyrazili ubolewanie, że linie lotnicze nie płacą podatków od paliwa ani podatku VAT od biletów. - Lotnictwo jest największym niepowodzeniem klimatycznym w Europie - ocenił Andrew Murphy, menedżer ds. lotnictwa T&E.

 

"Ryanair jest najbardziej ekologiczną i najczystszą linią lotniczą w Europie. Pasażerowie podróżujący liniami Ryanair mają najniższy wśród linii lotniczych poziom emisji CO2 na kilometr przebytej trasy" - oświadczył rzecznik przewoźnika

 

Wśród dziesięciu największych trucicieli jest dziewięć elektrowni - Maritsa Iztok w Bułgarii i siedem w Niemczech. Na drugim miejscu jest elektrownia w Neurath (32,2 megaton CO2), a na trzecim w Niederaussem (25,9 megaton CO2).

 

 

 

 

jm/dro/ Euronews
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie