Verhofstadt: brexit bez porozumienia "prawie nieuchronny"

Świat
Verhofstadt: brexit bez porozumienia "prawie nieuchronny"
PAP/EPA/NEIL HALL

Belgijski liberalny eurodeputowany Guy Verhofstadt napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze, po ostatnich głosowaniach w brytyjskiej Izbie Gmin, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia stało się "prawie nieuchronne".

Verhofstadt, przywódca Sojuszu Liberałów i Demokratów, zajmuje się referowaniem Parlamentowi Europejskiemu przebiegu prac nad brexitem.

 

"Środa jest ostatnią szansą dla Zjednoczonego Królestwa wyjścia z impasu lub stanięcia w obliczu otchłani" - napisał Verhofstadt.

 

 

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w poniedziałek wieczorem cztery alternatywne plany wyjścia W. Brytanii z UE. Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów. Najbliżej zwycięstwa była propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

 

Parlamentarzyści mieli do wyboru cztery propozycje: stworzenie unii celnej między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską, uzyskanie członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz porozumienia celnego z UE (tzw. Wspólny Rynek 2.0), organizację referendum ratyfikacyjnego dla jakiegokolwiek porozumienia z UE oraz zobowiązanie rządu do jednostronnego wycofania się z brexitu w razie niezdolności uzyskania przedłużenia procesu, lub alternatywnego porozumienia z opcją podjęcia kolejnej próby w przyszłości.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie