Sasin: firma oferująca przewóz osób i mająca aplikację nie będzie musiała mieć kasy fiskalnej

Polska

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o transporcie drogowym. Projekt przewiduje obowiązek rejestracji działalności oraz wprowadza definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz przewozie osób taksówką.

- Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, jeśli firma oferująca przewóz osób będzie miała aplikację rejestrującą wszystkie płatności, które udostępni fiskusowi, to nie będzie musiała mieć kasy fiskalnej - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

 

Sasin podkreślił we wtorek rano w Radiu Plus, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane do końca bieżącego roku.

 

Pytany, czy będzie konieczność wprowadzenia kas fiskalnych w przewozach osób, odpowiedział, że ustawa ma stworzyć równe zasady konkurencji dla wszystkich, którzy zajmują się przewozem osób.

 

"Bezpieczeństwo obywateli przede wszystkim"


Potwierdził, że wszyscy, którzy oferują usługi przewozu osób będą musieli prowadzić działalność gospodarczą i odprowadzać podatki. - Będą musieli także spełniać określone warunki - niekaralność, posiadanie prawa jazdy, bo dzisiaj nawet tego nie możemy być pewni wsiadając do innego pojazdu niż taksówka, który realizuje przewóz osób - mówił.

- Bezpieczeństwo obywateli przede wszystkim, równa konkurencja, czyli równe podatki dla wszystkich. Co do kas fiskalnych, to długo na ten temat dyskutowaliśmy i stwierdziliśmy, że tam, gdzie jest aplikacja, która rejestruje wszystkie przewozy i płatności za te przewozy, a to są aplikacje, które są nie tylko domeną firm przewozowych, ale również korporacji taksówkarskich, to wystarczy tutaj dostęp fiskusa do tej aplikacji i transmisja danych - takie rozporządzenie ma być do końca tego roku wydane - dodał.

Szef KSRM podkreślił, że zgodnie z założeniami rządu nowe prawo miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, aby "dać czas na przystosowanie się", w tym zarejestrowanie działalności gospodarczej przez zainteresowanych.

 

"Podatek będzie odprowadzany do budżetu państwa" 


Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie z dziennikarzami w poniedziałek podkreślił, projekt noweli obejmie przewozy samochodami osobowymi do 9 osób. - (Projekt) reguluje rynek na tyle, że każdy świadczący te usługi będzie je realizował na takich samych warunkach, chodzi o obowiązek rejestracji działalności gospodarczej i posiadania kasy fiskalnej - powiedział Adamczyk.

Dodał, że w projekcie założono, że "pośrednicy usług taksówkarskich, którzy dzisiaj używają aplikacji mobilnych, będą musieli być zarejestrowani w kraju wykonywania usług i posiadać konto bankowe w Polsce, a nie za granicą". - To powoduje, że podatek od tej usługi (pośrednictwa - red.) będzie odprowadzany do budżetu państwa - wyjaśnił minister.

Na podstawie nowych przepisów zostaną zmodyfikowane ponadto wymagania, których spełnienie będzie konieczne dla otrzymania licencji, zasad wydawania licencji oraz przesłanek cofnięcia.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie