W środę rolnicy zablokują centrum Warszawy. Szykują się poważne utrudnienia na drogach

Polska
W środę rolnicy zablokują centrum Warszawy. Szykują się poważne utrudnienia na drogach
Polsat News/zdjęcie od internauty

Protest rolników z AGROunii rozpocznie się o godz. 8 rano na placu Zawiszy - w miejscu, gdzie w połowie marca rolnicy zorganizowali nielegalną manifestacją, doprowadzając do chaosu komunikacyjnego w mieście. Tym razem manifestacja została zgłoszona w urzędzie miasta. W środę jej uczestnicy przejdą z pl. Zawiszy na rondo Dmowskiego. Miasto ostrzega o możliwych poważnych utrudnieniach w ruchu.

Ewa Gawor, szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zaznaczyła, że dzięki rozmowom warszawskich urzędników z przedstawicielami organizatorów zgromadzenia udało się wynegocjować wcześniejsze zakończenie protestu (pierwotnie miał trwać do godz. 18 - red.) oraz deklarację "pokojowego charakteru manifestacji".

 

Gawor podkreśliła, że jedną z form protestu będzie uruchomienie syren. - Informujemy mieszkańców stolicy, że sygnały alarmowe w różnych punktach miasta (organizator nie określił konkretnych miejsc - red.) nie powinny nikogo niepokoić - dodała. Gawor zaapelowała także do mieszkańców, by w czasie trwania protestu unikali wjeżdżania samochodami do centrum stolicy.

 

W czasie manifestacji plac Zawiszy będzie zamknięty dla ruchu

 

Urząd miasta informuje jednocześnie, że w czasie manifestacji, od godz. 8, plac Zawiszy będzie zamknięty dla ruchu. O godz. 13 manifestanci przejdą południową jezdnią Alei Jerozolimskich - w stronę centrum - na rondo Dmowskiego. Tam rozpocznie się druga część manifestacji, która ma potrwać do ok. godz. 16.

 

 

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Andrzej Franków podkreślił podczas briefingu, że wyłączenie z ruchu Placu Zawiszy spowoduje wyłączenie ruchu tramwajowego w Alejach Jerozolimskich. - Mamy nadzieję, że warunki techniczne - czyli dostęp - będzie do placu Starynkiewicza, wówczas tramwaje jadące Mostem Poniatowskiego będą dojeżdżać do Placu Starynkiewicza i stamtąd zawracać - dodał.

 

Ponadto na większych węzłach przesiadkowych (Ochota, Wola, Śródmieście) będą obecni informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego, którzy na bieżąco będą przekazywać mieszkańcom informacje dotyczące utrudnień związanych z protestem.

Świńskie łby i płonące opony

Poprzedni protest AGROunii odbył się na w połowie marca. Wówczas zrzeszeni w organizacji rolnicy przez ponad godzinę blokowali przejazd przez pl. Zawiszy. Na jezdni położyli świńskie łby, rozsypali jabłka i podpalili opony. Nad okolicą unosiły się kłęby dymu. Policja zatrzymała 8 osób.

 

 

zdjęcie od internauty

 

 

Rolnicy domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce i zmiany polityki międzynarodowej rządu tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in. bezczynnej i nieskutecznej - ich zdaniem - walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).

msl/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie