Leśnicy alarmują: w całym kraju ekstremalnie duże zagrożenie pożarami w lasach

Polska
Leśnicy alarmują: w całym kraju ekstremalnie duże zagrożenie pożarami w lasach
PSP Warszawa

Najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego - notowany jest w lasach w całej Polsce - alarmują leśnicy. W takich warunkach wybucha najwięcej pożarów - ściółka leśna jest przesuszona, suche są też trawy na łąkach i ścierniskach przyległych do lasów.

Leśnicy proszą, by nie używać otwartego ognia w lesie i jego otoczeniu, nie wypalać traw, a w razie zauważenia ognia - wzywać straż pożarną. W związku z dużym zagrożeniem pożarowym apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy przebywaniu w kompleksach leśnych i w ich sąsiedztwie.

 

Według danych zbieranych codziennie od początku kwietnia do końca września przez Instytut Badawczy Leśnictwa we wtorek i środę (2 i 3 kwietnia) na sześćdziesiąt stref badawczych w lasach w całym kraju, jedynie w dwóch z trzech na Dolnym Śląsku było nieco niższe zagrożenie pożarem - w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha obowiązywał drugi stopień zagrożenia.

 

Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL powiedziała, że na pozostałej części Polski - w 58 strefach wilgotność ściółki wynosi zaledwie 10-15 proc. - Po zimie w pokrywie gleby zalega duża ilość uschniętych roślin runa i traw, które nawet przy niezbyt silnym zarzewiu ognia ulegają zapaleniu i doprowadzają do powstania pożaru lasu - podkreśliła Klimczyk.

 

- Pożary wiosenne, zwłaszcza powierzchni trawiastej, wytwarzają znaczną dynamikę ognia i w krótkim czasie obejmują duże powierzchnie, prowadzą też do dużego zadymienia - zaznaczyła.

 

Leśnicy przypominają, że ze statystyk wynika, iż trzy czwarte pożarów w lasach w okresie wiosennym powstaje w wyniku przerzutów z terenów przyległych - dlatego proszą o niewypalanie traw. Zaznaczają, że takie działanie jest zagrożone karą, bo w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi i porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

 

Z danych Straży Pożarnej wynika, że w ciągu ostatniej doby wybuchło 45 pożarów w lasach, a od początku roku było ich już 650.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie