Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją dot. Kuchcińskiego

Polska
Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją dot. Kuchcińskiego
PAP/Darek Delmanowicz

Szefowa Kancelarii Sejmu złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją dot. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego; działania na drodze prawnej podjął też pełnomocnik marszałka - poinformował we wtorek dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Chodzi o artykuł tygodnika "NIE" "Nieletnia laska marszałkowska".

W zeszłym tygodniu Radio ZET podało, że do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Według Radia Zet, złożył je prawnik b. agenta CBA, który twierdzi, że w Biurze zatuszowano skandal obyczajowy z udziałem ważnego polityka PiS z Podkarpacia.

 

Polityk SLD Andrzej Rozenek w tygodniku "NIE" w artykule "Nieletnia laska marszałkowska" stwierdził, że chodzi o marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jak napisał, z doniesienia b. agenta CBA wynika, że "wszedł w posiadanie nagrania wideo, na którym marszałek Kuchciński obcuje płciowo z nieletnią prostytutką pochodzenia ukraińskiego".

 

W poniedziałek zawiadomiono prokuraturę

 

Dyrektor CIS poinformował we wtorek, że w związku z publikacją tygodnika, w poniedziałek szefowa Kancelarii Sejmu złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa. Grzegrzółka dodał, że we wtorek "działania na drodze prawnej" rozpoczął pełnomocnik marszałka Kuchcińskiego.

 

Jako pierwszy o zawiadomieniach napisał we wtorek portal tvp.info. Według jego ustaleń, zawiadomienia dotyczą "znieważenia funkcjonariusza publicznego oraz zniesławienia". "Ponadto wydawca tytułu otrzymał wezwanie przedsądowe z żądaniem publikacji przeprosin oraz wpłaty zadośćuczynienia w wysokości 15 tys. zł na rzecz Caritasu" - poinformował portal.

 

W poniedziałek Grzegrzółka podkreślił w rozmowie, że Kuchciński "wobec bezprecedensowych, kłamliwych i obrzydliwych insynuacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, marszałek Sejmu będzie stanowczo bronił swojego dobrego imienia, powagi reprezentowanego urzędu oraz swoich bliskich".

 

PO-KO chce informacje od Mariusza Kamińskiego

 

Jak poinformował, Kuchciński zapowiedział "zdecydowane działania na drodze prawnej, z wykorzystaniem wszelkich możliwości postępowania karnego oraz cywilnego". - Oszczerstwa i pomówienia - kolportowane w szczególności w mediach społecznościowych - to rzecz w najwyższym stopniu skandaliczna, wobec której nie można pozostać obojętnym oraz bezbronnym - zaznaczył dyrektor CIS.

 

W poniedziałek posłowie PO-KO zapowiedzieli na konferencji prasowej w Sejmie złożenie wniosku do marszałka Kuchcińskiego o rozszerzenie porządku najbliższego posiedzenia Sejmu (3-4 kwietnia) o informację koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego na temat działań, jakie podejmowało CBA w sprawie "afery podkarpackiej".

 

Politycy PO-KO podkreślili również, że oczekują, iż w tej sprawie głos zabierze sam marszałek Kuchciński. - Powaga Sejmu RP tego wymaga - oświadczyli. 

 

WIDEO: Szczerba pozwał Kuchcińskiego. "Jestem odsyłany od Annasza do Kajfasza"

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie