176,7 mln zł za ponad 99 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, właściciela kolejki na Kasprowy

Biznes
176,7 mln zł za ponad 99 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, właściciela kolejki na Kasprowy
Tomekkucharczyk1994/CC BY-SA 4.0

176,7 mln zł zapłacił Fundusz FIZAN - którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza PFR - za 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych - poinformował zarząd spółki PKL, do której należą, m.in. kolejki linowe na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę.

Polski Fundusz Rozwoju 9 października 2018 r. ogłosił zakup akcji PKL. Kwota transakcji nie została ujawniona. Na transakcję potrzebna była zgoda UOKiK, dlatego Fundusz złożył do tego urzędu wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Altura z siedzibą w Luksemburgu, która posiadała 99,77 proc. akcji kolejek. Resztę akcji mają podhalańskie samorządy na czele z Zakopanem.

 

"Jak poinformował Zarząd PKL kwota zapłacona przez Fundusz za pośrednie nabycie 99,77 proc. akcji PKL, po odjęciu kwot wynikających z umowy nabycia akcji, w szczególności wartości długu netto Altura, a więc spółki celowej do transakcji, wyniosła 176,7 mln zł. Z kolei wartość nabywanych akcji PKL uwzględniająca dług netto Spółki wyniosła 417,3 mln zł" - podał zarząd PKL.

 

W komunikacie zarząd PKL podkreślił, że nowy właściciel spółki "przyczyni się do jej dynamicznego rozwoju, w szczególności poprzez realizację inwestycji wzmacniających infrastrukturę PKL, co podniesie atrakcyjność turystyczną Tatr i Beskidów" i będzie z korzyścią dla lokalnej społeczności.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie