Prezydent wręczył sztandar Pułkowi Reprezentacyjnemu WP. "Nigdy wam tego nie zapomnę"

Polska

Jesteście z najlepiej wymusztrowanych i zorganizowanych formacji na świecie - powiedział prezydent Andrzej Duda do żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu wręczył w niedzielę sztandar.

Uroczystość odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w dniu obchodzonego po raz pierwszy święta Pułku, ustanowionego w rocznicę powołania jednostki.

 

- Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteście absolutnie jedną z najpiękniejszych i najlepiej wymusztrowanych i zorganizowanych formacji na świecie - powiedział, powołując się na swoje doświadczenia z czterech lat prezydentury, podczas których widział służby reprezentacyjne na całym świecie.

 

"Pełnią służbę przed Grobem Nieznanego Żołnierza"

 

Podkreślił, że przed Grobem Nieznanego Żołnierza "na co dzień żołnierze Pułku Reprezentacyjnego WP pełnią służbę, oddając honory żołnierzowi nieznanemu, który oddał życie za ojczyznę i spoczywa gdzieś bezimiennie, ale także każdemu żołnierzowi, który oddał życie za ojczyznę i każdemu, który się dla niej poświęcał".

 

Zapewnił, że docenia poświęcenie żołnierzy Pułku, którzy pełnią warte przed pałacem Prezydenckim.

 

Nawiązał do sceny z powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy" i jej ekranizacji, gdy Krzyżacy przejmują Wielką Chorągiew Ziemi Krakowskiej, "matkę wszystkich sztandarów wojsk polskich", co mobilizuje polskie wojsko, które odzyskuje sztandar i zwycięża bitwę.

 

"Nasza jednostka reprezentacyjna. Piękna jak ze snu"

 

- To jest właśnie sztandar, to jest magia, symbolika, siła sztandaru, moc, która płynie z niego - mówił.

 

Zwrócił się do matki chrzestnej sztandaru Marii Gilarskiej, wdowy po dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierzu Gilarskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Wspominał, jak towarzyszył trumnie ze zwłokami prezydentowej Marii Kaczyńskiej w drodze na moskiewskie lotnisko.

 

- I tam stała nasza jednostka reprezentacyjna. Piękna jak ze snu. Dziękuję wam za to. Nigdy wam tego nie zapomnę - zapewnił.

 

Także minister obrony Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że ceremonia odbywa się przed Grobem.

 

- To symboliczna chwila, symboliczne miejsce i symboliczna służba. (...) Na co dzień strzeżecie bezpieczeństwa i godności Grobu Nieznanego Żołnierza - jednego z najważniejszych symboli Polski i Polaków. To misja pamięci, wierności, honoru i męstwa. To misja, która tworzy nasze poczucie dumy z Sił Zbrojnych RP - mówił Błaszczak.

 

"Godnie reprezentują państwo"

 

Szef MON podziękował żołnierzom Pułku za codzienną służbę w Pałacu Prezydenckim u boku "najważniejszej osoby w państwie", a także "za to, że tak dumnie i godnie reprezentują państwo polskie".

 

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak podkreślił znaczenie ceremoniału wojskowego.

 

- Dzisiaj, w dobie satelitarnej nawigacji, przenoszenia operacji w nowe domeny cybernetyczne, w dobie, kiedy więcej komputerów niż systemów uderzeniowych, wydawać by się mogło, że ceremoniał wojskowy i musztra są już niepotrzebne - powiedział.

 

Dodał, że po wystąpieniu prezydenta nie ma wątpliwości, "że na szczęście tak nie jest".

 

- Oprócz treści ważna również jest forma - dodał.

 

"Jesteście inspiracją"

 

Podkreślił "cierpliwość, szyk i kulturę" żołnierzy Pułku.

 

- Jesteście inspiracją dla wielu pododdziałów w Wojsku Polskim - powiedział. 

 

- Wręczenie sztandaru, znaku honorowego jednostki wojskowej, symbolizującej wierność przysiędze to dla nas żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego WP podniosła chwila, przeżywamy ja w miejscu szczególnym - przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w miejscu związanym z codzienną pracą żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych - powiedział dowódca Pułku płk. Leszek Szcześniak.

 

Pułk Reprezentacyjny WP, podlegający dowódcy garnizonu Warszawa, został sformowany 31 marca ub. r. na bazie Batalionu Reprezentacyjnego WP, utworzonego w 2001 r., i Orkiestry Wojskowej w Warszawie. Składa się z trzech kompanii reprezentacyjnych, orkiestry, szwadronu kawalerii, plutonu salutowego, dowództwa i sztabu.

 

Pluton liczy ok. 500 żołnierzy 

 

Główne zadania jednostki to reprezentowanie polskiego wojska w kraju i za granicą, zapewnianie asysty honorowej i oprawy muzycznej uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych. Żołnierze Pułku pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed siedzibą prezydenta.

 

Pluton salutowy uczestniczy nie tylko w uroczystościach - podczas największych z nich oddaje salut armatni - ale także w inscenizacjach i rekonstrukcjach. Liczący ok. 500 żołnierzy Pułk Reprezentacyjny kultywuje tradycje wojskowej asysty honorowej wywodzącej się od najdawniejszych dziejów polskiej państwowości.

maw/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie