Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze w Beskidach

Polska
Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze w Beskidach
Pixabay.com/ zuf

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje na Babiej Górze. To efekt ocieplenia - powiedział w sobotę ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku Ryszard Kurowski.

- W ciągu dnia jest już dość ciepło. W godzinach popołudniowych górna warstwa śniegu zaczyna być ciężka i to powoduje, że zagrożenie jest nieco większe - wyjaśnił Kurowski.

 

Ratownik GOPR Tomasz Kozina poinformował, że umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu na stromych stokach, głównie w żlebach, kociołkach, zagłębieniach, miejscach za przełamaniami terenu.

 

- Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo stromych i mocno nasłonecznionych stokach, gdzie wierzchnie warstwy śniegu ulegną znacznemu rozmiękaniu - podał.

 

Zagrożenie na stromych stokach

 

Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

 

Goprowcy przypomnieli, że w szczytowych partiach Babiej Góry leży jeszcze ok. 200 cm, a w miejscowo do 300 cm śniegu. Warunki turystyczne są częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na stromych stokach.

 

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie