Wenezuela: policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrantów

Świat
Wenezuela: policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrantów
PAP/EPA/RAYNER PENA

Wenezuelskie siły rządowe rozpędziły w sobotę używając gazu łzawiącego manifestantów w stołecznym Caracas, którzy chcieli protestować przeciwko przerwom w dostawach prądu. Elektryczności brakuje w kraju regularnie od początku marca.

Według AFP protestujący chcieli zgromadzić się na zachodzie stolicy.

 

Caracas i wiele innych dużych wenezuelskich miast pogrążyły się w ciemnościach w piątek wieczorem w rezultacie kolejnej przerwy w dostawach prądu. W sobotę nadal w części z nich brakuje elektryczności.

 

Jest to już trzecia tego rodzaju awaria w przeciągu niecałego miesiąca. Poprzednie sparaliżowały kraj w 7-14 i 25-28 marca, unieruchamiając m.in. publiczny transport, pozbawiając mieszkańców telefonów i internetu oraz wymuszając zamknięcie większości sklepów, urzędów i firm.

 

Rząd lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro ogłosił, że przyczyną przerw w dostawach prądu jest sabotaż w największej wenezuelskiej elektrowni wodnej w Guri. Jego następstwem miał być pożar w tej elektrowni.

 

W kraju trwa stan faktycznej dwuwładzy, pogłębia się najpoważniejszy kryzys polityczny i gospodarczy w jego historii. Wenezuelska gospodarka znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje wszystkiego. 

las/maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie