Mężczyzna chciał zakłócić wizytę papieża Franciszka. Został obezwładniony

Świat

W czasie przejazdu króla Mohammeda VI i papieża Franciszka ulicami Rabatu, do samochodu monarchy podbiegł mężczyzna. Cel jego działania nie jest znany. Sprawca incydentu został ujęty i obezwładniony. Do zdarzenia doszło podczas wizyty Franciszka w Maroku.

Papież Franciszek podpisał w sobotę wraz z królem Maroka Mohammedem VI apel o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy jako świętego miasta trzech religii.

 

Apel ten został podpisany podczas sobotniej wizyty papieża w Pałacu Królewskim w Rabacie.

 

Tekst, odczytany w czasie wizyty w Pałacu, głosi: "Jego Świątobliwość papież Franciszek i Jego Wysokość król Mohammed VI, uznając wyjątkowość i świętość Jerozolimy i mając w sercu jej znaczenie duchowe i jej szczególne powołanie jako Miasta Pokoju, wspólnie kierują następujący apel: uważamy za ważne zachowanie świętego miasta Jerozolima jako wspólnego dziedzictwa ludzkości i przede wszystkim, dla wiernych trzech religii monoteistycznych, jako miejsca spotkania i symbol pokojowej koegzystencji, w którym kultywuje się wzajemny szacunek i dialog".

 

Wieloreligijna Jerozolima 

 

"W tym celu muszą zostać zachowane i krzewione specyficzny charakter wieloreligijny, wymiar duchowy oraz szczególna tożsamość kulturowa Jerozolimy" - napisali papież i monarcha.

 

Wyrazili pragnienie, aby "w świętym mieście była zagwarantowana wiernym trzech religii monoteistycznych pełna wolność wstępu oraz prawo każdej z nich do praktykowania kultu po to, aby w Jerozolimie wznosiła się ze strony ich wiernych modlitwa do Boga, Stwórcy wszystkich, o przyszłość pokoju i braterstwa na ziemi"

 

Kościół w Maroku podkreśla, że podróż biskupa Rzymu, 34 lata po historycznej wizycie świętego Jana Pawła II, odbywa się pod znakiem "rozwoju dialogu międzyreligijnego i krzewienia wartości pokoju i tolerancji".

maw/msl/ Polsat News, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze