Tunezja: aresztowano oenzetowskiego eksperta mimo, że chroni go immunitet. ONZ oczekuje wyjaśnień

Świat
Tunezja: aresztowano oenzetowskiego eksperta mimo, że chroni go immunitet. ONZ oczekuje wyjaśnień
Pixabay.com/ ID 4711018

Członek oenzetowskiego panelu ekspertów monitorującego przestrzeganie międzynarodowego embarga na dostawy broni do Libii został aresztowany w Tunezji, mimo że jest chroniony immunitetem dyplomatycznym. ONZ oczekuje od Tunisu wyjaśnień.

Poinformował o tym w piątek rzecznik ONZ. Moncef Kartas, który ma podwójne obywatelstwo tunezyjskie i niemieckie, został aresztowany we wtorek, gdy przyleciał do Tunisu.

 

- Jesteśmy w kontakcie z władzami tunezyjskimi, by ustalić przyczyny aresztowania Kartasa, a także warunki, w jakich przebywa - powiedział rzecznik ONZ.

 

Podkreślił również, że "eksperci uczestniczący w misjach Narodów Zjednoczonych, a takim ekspertem jest pan Kartas, są chronieni na mocy konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych".

 

Agencja dpa informuje, że rzecznik tunezyjskiego MSW potwierdził zatrzymanie dyplomaty, ale nie podał powodów. Później tunezyjskie MSW poinformowało o zatrzymaniu dwóch osób w związku z podejrzeniem szpiegostwa, ale nie podało nazwisk zatrzymanych, więc nie jest jasne, czy jedną z tych osób jest Kartas.

 

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres będzie podczas weekendu uczestniczył w szczycie Ligi Arabskiej w Tunisie.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie